4. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ  Yarın Başlıyor...

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla 9 Ekim’de başlıyor.

9 Ekim 00:04

 

4. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ

Yarın Başlıyor

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla 9 Ekim’de başlıyor. Pandemi önlemleri doğrultusunda fiziksel bir buluşma olmadan organize edilen festival, Adana Merkez Park'tan canlı yayın ile Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehir protokolü ve konuklar tarafından mangal ateşinin yakılmasıyla başlayacak. Festival, bu yıl Adana’nın da sınırlarını aşarak kentin tüm renklerini ve gastronomik değerlerini dünyaya tanıtacak. 

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliğini taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla yarın başlıyor. Adana Valiliği himayesinde9-10-11 Ekim’de düzenlenecek festival, bu yıl Adana’nın da sınırlarını aşarak kentin tüm renklerini ve gastronomik değerlerini dünyaya tanıtacak.

Adana Bu Kez Dijital Dünya Sahnesinde!

Üç gün boyunca gastronomi dünyasının nabzının atacağı festival kapsamında,Sahrap Soysal, Ebru Baybara Demir, Cüneyt Asan, HazerAmani, Yunus Emre Akkor ve Orhan Demirok gibi ünlü şeflerin Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileri dijital dünyada lezzetseverlerle buluşacak. Ayrıca, yerel ustalardan şehrin mutfak zenginliğini yansıtan mutfak atölyeleri ve şovlarıyla kentin önde gelen lezzet markalarının hikayeleridijital dünyada geniş kitlelerle buluşacak.

Pandemi önlemleri sebebiyle halkın katılımı olmadan gerçekleşecek 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali,Adana Merkez Park'tan canlı yayın ile Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehir protokolü ve konuklar tarafından mangal ateşinin yakılmasıyla başlayacak. Ardından ülkemizde etin profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan’ın Adanalı ustalar eşliğindeki gastro şovu ile renklenecek.

Gazeteci Cüneyt Özdemir ile Gastronomi Söyleşileri

Festivalin ikinci günü; Türkiye’nin ünlü şefleri Sahrap Soysal ve Ebru Baybara Demir’in Adanalı Kadın Kebap Ustası Melek Kıyan eşliğindeki “Kadın Şefler Mangal Başında”gastro şovu ile açılacak. Söyleşi ve paneller bölümü ise; gazeteci Cüneyt Özdemir’in Adana Valisi Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile gerçekleştireceği sohbet ile başlayacak.

Festival boyunca ünlü şefler; HazerAmani, Yunus Emre Akkor, Orhan Demirok ve Koray Türk’ün Adana’nın Küp Şelalesi,Varda Köprüsüve Anavarza gibi simge mekanlarında gerçekleştirecekleri gastro şovlar canlı olarak yayınlanacak.Le CordonBleu İstanbul Eğitmen Şefi Luca de Astis de İstanbul’dan bağlanarak gastro şovuyla festival severlerle buluşacak. Festival kapsamında gerçekleşecek oturumlarda iki gün boyunca gastronomi sektöründeki yeni gelişmeler, araştırmalar, üretimler, sorunlar ve çözümleri konusunda fikir alışverişinde bulunulacak.

Master Chef Türkiye, Adana’da!

Festival izleyicileri ünlü şef Türev Uludağ sunuculuğunda Perulu şef Bruno SantaCruz ve İtalyan şef MatteoBertuletti eşliğinde Lezzet Durakları’nı gezecek. Gastronomi Dergisi yazarı Aliye Gümüş sunuculuğunda gerçekleşen “Adana Yerel Yemekleri Atölyesi”ndeise Adanalı kadınların geleneksel mutfak zenginliğini yansıtan yemek yapımları yer alacak. İzleyiciler ayrıca; yöreye özgü ürünlerin hasat ve üretim süreçleri ile sokak lezzetlerini yakından tanıma fırsatı bulacak. “Master Chef Türkiye” adlı televizyon program şefleri de kenti ziyaret edecek.

Etin Dünyaca Ünlü Uzmanı Steven Raichlen’den Etin Diyarı Adana’ya Selam!

Dünyanın en ünlü et uzmanlarından Steven Raichlen, 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ne dijital olarak konuk olacak. Et ve barbekü denildiğinde ilk akla gelen isim olan dünyaca ünlü Amerikalı şef, yazar ve televizyon yıldızı Steven Raichlen, ızgara üzerine otuzdan fazla kitabın yazarı. Japonya’dan Amerika’ya birçok ülkede televizyon şovları yayınlanan Raichlen’in “Etin Diyarı Adana’ya Selam” isimli videosu festival kapsamında takipçiler ile buluşacak.

Adana Müzesi’nde yapılan canlı yayından 3 gün boyunca takip edilebilecek4. Adana Lezzet Festivali, 11 Ekim Pazar akşamı son bulacak. Festival severler, 4. Adana Lezzet Festivali’ni YouTube, Instagram, Facebook ve Twitterkanalları üzerinden takip edilebilecek.

4. Adana Lezzet Festivali dijital kanalları:

https://www.youtube.com/c/AdanaLezzetFestivali01

 

https://www.instagram.com/adanalezzetfestivali/

 

https://www.facebook.com/lezzetfestivaliadana

 

https://twitter.com/Adanalezzetfest

4. Adana Lezzet Festivali oturumlarında konuşmacı olacak isimlerden bazıları;Amerikalı Akademisyen ve Yazar JohannaMendelson Forman, Uluslararası Proje Uzmanı, MDD Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Hösükoğlu, Le CordonBleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, Gastronometro İş Geliştirme Müdürü Betül Bildik ve Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Çakır, MDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Milliyet Gazetesi Yazarı Zeynep Kakınç, Hürriyet Gazetesi Yazarı,Food&Travel Genel Yayın Yönetmeni ve MDD Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Erke, MDD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Serim,Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Reha Tartıcı, MDD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı veSlowFood İzmir Bardacık Birliği Lideri Nedim Atilla, MDD Genel Sekreteri Esin Sungur, SlowFood Adana Birliği Lideri Pırıl Bilici, Tarsus SlowFood Lideri Yasmina Lokmanoğlu, ÇUKTOB Başkanı, TURYİD ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Tayyar Zaimoğlu, Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Samancı, Fütürist Otelci Cem Kınay, HapimagResort Operasyonları Türkiye Direktörü Kerem Demirkol, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Akdeniz Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve TourismTodayGenel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim olacak.

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Adana ilçe belediyeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Mutfak Dostları Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu, TAŞPAKON, Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği, Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası gibi çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor.

İçerik çalışması ve iletişimi, alanının en deneyimli ajansı Logos İletişim tarafından gerçekleştirilen festivalin organizasyonunu ise Yedi İletişim üstleniyor. 4.Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin, Adana’nın geleneksel mutfak kültürünün geniş kitlelerle buluşmasına aracılık etmesi ve şehrin “yükselen gastronomi turizmi destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV