8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadın Emeği Armaggan'Da Hayat Buluyor

Kadın emeği, benzersiz tasarımlar, kusursuz kalite ve geçmişin sofistike çizgileri ile ARMAGGAN çatısı altında yılın her günü taçlanıyor.

2 Şubat 12:27

Geleneksel teknikler kullanılarak el tezgâhlarında dokunan tiftik, yün, ipek gibi doğal elyaflar yerel bölgelerinden temin edilerek üretilen ARMAGGAN Tekstil ve Ev Tekstili Koleksiyonları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde daha da değerli.

Kullanılan yöresel doku, renk ve motiflerin temel çizgilerinde kendini gösterdiği ARMAGGAN Tekstil ve Ev Tekstili Koleksiyonları üretiminde kadın emeği ve istihdamını ön planda tutan ARMAGGAN anneden kıza geçen geleneksel üretim tekniklerini korumayı hedefliyor. ARMAGGAN, Anadolu tekstil dokumaları ve kilim dokumacılığı ile kadın işgücünü ekonomiye kazandırarak kadınların ekonomik özgürlüklerine destek veriyor.

ARMAGGAN'da Kilim Dokumacılığı:

ARMAGGAN bugün 24 farklı ilde kilim ve halı dokumacılığı konusunda 200'ü aşkın dokuma uzmanı kadına istihdam sağlayarak Anadolu'nun en önemli değerlerinden biri olan dokumacılığın doğal boya ile üretilmiş kaynaklarla hayata geçmesine olanak sağlıyor. Dokumacılık faaliyetlerinin koordine edildiği iller arasında Çanakkale, Mersin, Osmaniye, Antakya, Şırnak, Giresun gibi her bölgeden farklı şehirler yer alıyor. Halı ve kilim dokumacılığı için istihdam sağlanan kadın emeği ile dokuma süreçleri merkez tekstil atölyesindeki uzman akademisyenlerin geleneksel el işçiliği konusunda verdikleri eğitimleri takiben bölgesel olarak gerçekleştiriliyor.

ARMAGGAN kilimleri, içerisinde sentetik elyaf olmadan 150-200 sene önceki kalite ile üretilmekte olup, çözgü mukavemetini doğal elyafla sağlamak için yapılan uzun çalışmalar sonucunda, kilimleri daha nitelikli kılan, daha sıkı bir kalite ve yün elyafının içerisine katılan ipek ve keten doğal elyaflar ile çalışılmaktadır.

ARMAGGAN halı ve kilim koleksiyonu, 600'ün üzerinde doğal boya kaynağı ile dünyanın en zengin koleksiyonlarından birine sahip olan Kültürel Miras ve Doğal Boya Laboratuvarı (DATU) işbirliği ile hayata geçiyor. Kilimlerin renklendirildiği doğal boya bitkileri Anadolu'nun ve dünyanın çeşitli kırsal bölgelerinden ve köylerinden temin edilmektedir. Doğal bitki ve böcek özlerinden elde edilen doğal boya kaynakları ile üretilen kilim ve halı dokumaları antimikrobiyel ve antibakteriyel özellikler ile üretilmektedir.

ARMAGGAN Anadolu Tekstil Dokumaları

ARMAGGAN 'Anadolu El Dokuma' kumaşları Selçuklu ve Osmanlı'dan devam ederek gelen Anadolu dokuma merkezlerinde yüzyıllar boyu üretilen tarihi dokuma örneklerinden seçilerek hazırlanıyor. Kumaşlar Siirt, Hasankeyf, Bayburt, Maraş, Kastamonu, Antakya, Denizli, Manisa gibi bölgelerin geleneksel tezgâhlarında ARMAGGAN Tekstil Araştırma-Geliştirme ve Tasarım Birimi'nde güncellenerek üretiliyor.

Tekstil koleksiyonlarını doğal boyalarla renklendiren ARMAGGAN, özgün kumaşlar olmaları nedeniyle dış giyim tasarımlarını astarlamayarak, el işçiliği ile yapılan biye teknikleri ile sonuçlandırıyor. Bu, tasarımlara rahatlık kazandırırken, modern bir hava katıyor. İpekli giysilerin elde “iğne oyaları” tekniği ile birleştirilmesi ise, giysilerin ters-yüz kullanımına da olanak sağlaması açısından oldukça çekici.

ARMAGGAN nesilden nesile aktarılan asırlık üretim tekniklerine sadık kalıp korumanın yanı sıra yerel zanaatkarlar, kadın kooperatifleri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde çalışıp bölgesel istihdam sağlayarak kültürel mirasımızın devamlılığını sağlamayı misyon ediniyor.

Çalışmanın en önemli noktalarından biri ise geçmiş kültürü olduğu gibi yansıtmak yerine, kaynağının bilgilerini üreticilerle paylaşıp, seçenek kullanmaları için teşvik etmek. Yaratıcılığı ortaya çıkaran girişim, üretimi gerçekleştiren kadınlara zanaatlarının kökenini de öğretirken kuşaklar arasında köprü kuruyor.

ARMAGGAN Oya Projesi:

ARMAGGAN, kadın iş gücünü doğru yönlendirebilmek için Anadolu'nun geleneksel ürün ve üretimini yeniden tanımlayarak Anadolu'nun ve Rumeli'nin zengin mirasını güncelleyerek sunuyor.

Gücünü tamamen kadın üreticilerden alan bu proje kapsamında, ARMAGGAN, 25 ilde 300'e yakın ev kadınıyla çalışarak 300.000 metreyi aşan, 700'den farklı yorumda iğne oyası üretimi gerçekleştirdi. İstanbul'da 100 ve Anadolu'da 200 kadın el işçisi ARMAGGAN projesi kapsamında oya örüyor.

Ayrıca Halı Projesi için Ege'de 26 kadın halı dokuyucu, ve Kilim Projesi için Doğu Anadolu'da 10 ve Güneydoğu Anadolu'da 22 kadın dokuyucu istihdam ediliyor.

Kadın emeğine değer katan ve geçmişten geleceğe, anneden kıza kadın emeğinde nesiller arasında köprü kuran ARMAGGAN Tekstil ve Ev Tekstili Koleksiyonlarına ARMAGGAN satış noktalarından ulaşabilirsiniz.


TAV