Adana Ortadoğu'nun Turizm Başkenti Olma Yolunda

“Beyrut-Adana Turizm Köprüsü Toplantısı”na katılan heyet, Adana ile Beyrut arasında turizm hacmini geliştirecek projelere imza atacak. Adana Ticaret Odası, Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK) ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen proje ile Adana, Ortadoğu’ya da Beyrut üzerinden açılacak.

17 Kasım 18:21

Akdeniz ve Ortadoğu Bölgesinin iki önemli kenti Adana ve Beyrut arasındaki turizm hacmini en üst seviyeye çıkarmak için düzenlenen toplantıda konuşan Adana Ticaret Odası (ATO) ve Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, bölgede Türkiye ve Lübnan’ın büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek “İki şehir arasında büyük turizm potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Her gün karşılıklı uçak seferleri, vize serbestliği ve başka imkanlar var. Bunları değerlendirerek birlikte adım atma kararlılığındayız. Geçtiğimiz Ağustos ayında Beyrut’ta bir dizi temas gerçekleştirdik ve şimdi Beyrutlu dostlarımızı Adana’da ağırlayarak onlara potansiyelimizi yerinde inceleme fırsatını sunuyoruz” dedi. Menevşe Adana için başlattıkları turizm atağını bölgenin diğer ülkelerini de kapsayacağını kaydederek ‘’ Lübnan ilk adımımız oldu. Önümüzdeki dönemde diğer Ortadoğu ülkelerini de içine alacak bir çalışma yapacağız. Amacımız Adana’yı Ortadoğu’daki turizm hareketliliğinin en önemli merkezi yapmak. Lübnan’dan Türkiye’ye önemli bir turizm trafiği var. 2015 yılında 300 bin Lübnanlı ülkemizi ziyaret etmiş. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda Lübnanlı turist pastasından Adana için büyük pay almaktır” diye konuştu.

Toplantıya katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Adana ile Beyrut arasında karşılıklı olarak haftalık 10 bin kişilik ziyaretin ilk hedef olması gerektiğini belirterek ‘’Adana olarak tüm değerlerimizi tanıtmalıyız. Beyrut ve Adana ortak sayılabilecek bir kültürün iki önemli şehri. Potansiyel büyük haftada 10 bin kişinin karşılıklı ziyareti hayal değil. Adana olarak buna hazırız’’ şeklinde konuştu.

 

Yol Haritası Çizildi

Lübnan Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Jean Abboud ve beraberindeki üst düzey yetkililerin katıldığı “Beyrut-Adana Turizm Köprüsü Toplantısı”nda Adana'nın Beyrut ile turizm alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi için mevcut avantajlar anlatıldı, ortak yol haritası çizildi.

Düzenlenen toplantıda ayrıca; Adana ile Beyrut arasındaki direkt tarifeli uçak seferlerinin, her iki şehrin doğa, kültür, gurme, sağlık, alışveriş turizminin karşılıklı geliştirilmesinde çok etkili olacağı ortaya kondu. Adana’nın turizm potansiyeli de aktarıldığı toplantıda ayrıca Lübnan'ın önde gelen turizmcileri, Adana'daki acenteler, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri ve sektör yetkilileri ile bire bir görüşmeler de yaptılar.


TAV