Akçansa ‘Benim Mahallem’ Projesiyle yarınlara sağlam temel atıyor

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TOÇEV işbirliğiyle ‘Benim Mahallem’ adlı sosyal sorumluluk projesini başlattı.

13 Ocak 11:19

Pilot uygulamasına Büyükçekmece'de başlanan ve projeye özel olarak tasarlanan eğitim tırı, ilçedeki 68 okulu tek tek dolaşarak, çocuklara ve ebeveynlere farklı konularda TOÇEV uzmanları tarafından eğitimler vererek 2015-2016 eğitim yılı sonuna kadar 10 bin kişiye ulaşacak.

Benim Mahallem Projesinin tanıtım toplantısı, 12 Ocak Salı günü, 19 Mayıs İlköğretim Okulu Konferans Salonu'nda düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Törene, Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, TOÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Betül Erzin Mermertaş ve Akçansa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu'nun yanı sıra bölge halkı ve öğretmenler de katıldı.

HACIKAMİLOĞLU: "BÜYÜKÇEKMECE BİZİM MAHALLEMİZ"

Akçansa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, törende yaptığı konuşmada, "Akçansa olarak rakamsal performansımızın başarısı yanında çevremize ve topluma faydalı çalışmalar sağlıyoruz. Bu anlayışla Benim Mahallem Projesi'ni hayata geçirdik. Bu projeyle yeni neslin ve onları yetiştiren ebeveynlerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlamayı ve yarınlara sağlam temeller atmayı hedefliyoruz" dedi.

Akçansa'nın 1967 yılından bu yana faaliyet gösterdiği, ilk üretim tesisini kurduğu, aradan geçen 50 yılda ekonomik ve sosyo-kültürel kalkınmasına destek verdiği Büyükçekmece'yi ‘kendi mahallesi' olarak gördüğünü vurgulayan Hacıkamiloğlu, "Pilot uygulamasına Büyükçekmece'de başlattığımız projemiz kapsamında şuana kadar 500 kişiye ulaşarak eğitimler verdik. Sadece Büyükçekmece bölgesinde 2015-2016 eğitim yılı sonuna kadar ulaşmak istediğimiz kişi sayısı ise 10 bin. Bu sene Büyükçekmece'de başlayan projemizi daha sonra Çanakkale ve Ladik'te de sürdürmeyi planlıyoruz. Büyükçekmece'nin ekonomik olduğu kadar sosyal açıdan da gelişmesi için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

UYGUN: "İHTİYAÇ DUYULAN EĞİTİMLER VERİLİYOR"

Büyükçekmece İlçe Eğitim Müdürü Hasan Uygun yaptığı konuşmada eğitimin önemine dikkat çekerek Benim Mahallem projesinin Türk Milli Eğitim Sisteminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olduğunu dile getirdi. Uygun, "Bu projeyle hem öğrencilerimize hem de velilerimize ihtiyaç duyulan alanlarda eğitimler verilerek, mutlu çocuk, mutlu aile, mutlu mahalle oluşumunu sağlayabilmeyi amaçlıyoruz. Sosyal sorumluluk duyarlılığıyla her zaman eğitime ve toplumun geleceğine yönelik verdiği destek ile yanımızda olan ve bizleri bir araya getirerek sağladığı imkanlar ile önümüzü açan Akçansa'ya teşekkür ediyorum" dedi.

MERMERTAŞ: "ÇOCUKLARIMIZ SAĞLIKLI BİREYLER OLARAK YETİŞMELİ"

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Betül Erzin Mermertaş da, TOÇEV olarak Türkiye'de eğitimle ilgili önemli projelere imza attıklarını belirterek, "21. Yılımızda 15 ulusal projeye ve 5 milyon çocuğa ulaştık. Çocukların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyoruz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için gayret ediyoruz" dedi.

Bu yıl Akçansa'nın Benim Mahallem projesine de destek verdiklerini belirten Mermertaş, "TOÇEV olarak, çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri, ebeveynlerin ise çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurabilmeleri ve kendi iç motivasyonlarını sağlamaları konusunda projenin oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz. Projemizin Türkiye genelinde yaygınlaşarak yüksek faydasının tüm çocuklara ulaşmasını diliyoruz " diye konuştu.

Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Akçansa'nın çevreye duyarlı bir şirket olduğunun altını çizerek, "Günümüz dünyasında şirketlerin çevreye ve ülkeye yaklaşımları değişiyor. Şirketler bulundukları çevreye ve topluma daha duyarlı yaklaşıyorlar. Akçansa da bu değişimin en güzel örneği. Akçansa çevreye duyarlı çalışmalarıyla her zaman bize yönlendirici olmuştur. Büyükçekmece ailesinin önemli bir ferdi, ilçemizin göz bebeğidir. Böyle önemli bir projeyi hayata geçirdikleri için Akçansa ve TOÇEV'e teşekkür ediyoruz" dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de yaptığı konuşmada, böyle önemli bir projenin Büyükçekmece ilçesinde hayata geçmiş olmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Akçansa'dan Büyükçekmece'ye tır dolusu eğitim

Projenin amacı, Büyükçekmece İlçesi'nde yaşayan anne-babalar ile çocukların gelişimine katkıda bulunmak, uzman kadro ile ebeveyn becerileri ve öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmek, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak olarak ifade edildi. Benim Mahallem Projesi'nde çocuklar ve ebeveynler için özel eğitim programları oluşturuldu. TOÇEV'in uzman eğitimcileri tarafından hazırlanan 6-12 yaş grubu ve ebeveyn eğitimlerini kapsayan eğitim programlarıyla; anne ve babalar, çocuk yetiştirmeyle ilgili detayları, ergenlik çağındaki çocuklar ise ayrı gruplarda alacakları eğitimlerle sosyal hayatlarında çevreleriyle nasıl daha iyi iletişim kuracaklarını öğrenecek.


TAV