Antalya'da turist vergisi için lobi mi yapılıyor?

Ruslardan ilginç yorum: Antalya'da oteller turist vergisi için lobi mi yapıyor?

2 Temmuz 13:45

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in gündeme getirdiği turist vergisiyle ilgili tartışmalar Rusya'da da gündem oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, turist kabul eden tüm dünya şehirlerinde ayak bastı parası alındığına işaret ederek, Antalya'ya mutlaka şehir vergisi getirilmesi gerektiğini söylemişti. Turist vergisinin getirilmesiyle ilgili girişimlerinin olduğunu belirten Böcek, bu vergiyle belediyelere, turizme ve turizmcilere büyük katkı sağlanacağını söylemişti.

Oteller vergi getirilmesi için lobi mi yapıyor?

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Antalya için gündeme gelen turist vergisini Türk turizmcilerle konuştu. ATOR'un sitesindeki haberde Antalya'da turistlere vergi fikrinin daha önce de tartışıldığı turist başına 0.5-1 dolar arası verginin gündeme geldiği belirtildi. Habere göre şimdi gündeme gelen turist vergisi TBMM'ye getirilerek yasalaşması beklenen ve otellerin cirolarından belli bir yüzdenin aktarılacağı Turizm Teşvik Fonu'yla ilişkili. ATOR'un yorumuna göre oteller Fon'a aktaracakları payın oluşturacağı yükü azaltmak için turist vergisinin getirilmesini istiyor. Gündeme gelen vergi de otellerin lobi çalışmasının yansıması olabilir.

Türk turizmciler: Artış devam ederse turist vergisi hayata geçebilir

ATOR'a konuşan Türk turizmciler Rusların endişelenmemesini istedi. Bu yıl Antalya'da kesinlikle turist vergisi olmayacağını belirten turizmciler gelecek dönemler için ise 2019 sezonu sonuçlarına ve 2020 sezonunun erken rezervasyon rakamlarına bakmak gerektiğini ifade etti. Turizmcilere göre turist vergisinin getirilip getirilmeyeceğiyle ilgili süreci önümüzdeki yılın erken rezervasyon rakamları belirleyecek. Turist sayısındaki artış devam ederse turist vergisi de hayata geçirilebilir.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV