Ara Güler’in  ‘’İstanbul’’ sergisi  Sofya SynthesisGallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Ara Güler Müzesi, Ara Güler’in fotoğraflarını uluslararası sergi ve işbirlikleri ile geniş kitlelere ulaştırmaya devam ediyor.

2 Aralık 11:22

ARA GÜLER ARŞİVİNDEN ‘’İSTANBUL’’ SERGİSİ, SOFYA’NIN ÖNDE GELEN FOTOĞRAF GALERİSİ SYNTHESIS GALLERY’DE AÇILDI

Ara Güler Müzesi, Ara Güler’in fotoğraflarını uluslararası sergi ve işbirlikleri ile geniş kitlelere ulaştırmaya devam ediyor. Yakın zamanda Amsterdam’daki Foam Müzesi’nde ve Filibe’deki International Meetings of Photography Festivali’ndeki ses getiren sergilerden sonra Ara Güler Müzesi şimdi de Ara Güler’in arşivinden 52 adet siyah beyaz fotoğraftan oluşan ‘’İstanbul’’ sergisi ile 23 Aralık 2023- 25 Ocak 2024 tarihlerinde Sofya SynthesisGallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Türkiye’de kültür ve sanat alanında uzun soluklu çok sayıda sosyal sorumluluk projesinin ve platformunun destekçisi olan Doğuş Grubu’nun,Ara Güler ile iş birliği sonucu 2016 yılında hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin Sofya’daki ilk sergisi‘’İstanbul’’ kapılarını ziyaretçilere açtı.Ara Güler’in ağırlıklı olarak 1950& 1960’lı yıllarda çektiği veen bilinen fotoğrafları arasında yer alan 52 adet siyah-beyaz İstanbul karesini izleyiciye sunuyor.

Sergiye paralel olarak gerçekleştirilen etkinlikler arasında; 24 Kasım Cuma günü saat 18.30’da Sofya Üniversitesi’nde Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ve Ara Güler Müzesi üzerine bir sunum gerçekleşecek.25 Kasım Cumartesi günü 16.00-20.00 arası PhotosynthesisLibrary’de Ara Güler’in kariyeri boyunca yayımlanmış kitapları, Ara Güler Müzesi yayınlarından bir seçki üzerine sohbetler; 16.30’da ise Ara Güler’in12 kısa öyküsünden oluşan‘’Babil’den Sonra Yaşayacağız’’ kitabından bir öykü okuması yer alıyor. Serginin kapanışı 25 Ocak günü ‘Islık Çalan Adam’ belgeseli ve Ara Güler’in kısafilmi ‘Kahramanın Sonu’nun gösterimiyle tamamlanacak.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV