Aşçılar ve Tedarikçiler 5.kez Buluştu

Aşçılar Derneği bu yıl V. kez gerçekleştirdiği Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasında binlerce şefi Sheraton İstanbul Ataşehir Hotel’de bir araya geldi. Unilever Food Soluitons’un Ana Sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin önde gelen tedarikçi firmaları stantları ile yer aldı.

27 Mart 17:22

Aşçılar Derneği'nin bu yıl V. kez düzenlediği Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması 27 Mart Pazar günü Sheraton İstanbul Ataşehir Hotel'de gerçekleştirildi.ts Unilever Food Soluitons'un ana sponsorluğunda düzenlenen ve Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri temasını taşıyan etkinlik, 5.000 kişi tarafından ziyaret edildi. 

Aşçılar Derneği tarafından düzenlenen ve Unilever Food Solutions' ın ana sponsor olduğu bu yıl 5.si düzenlenen "Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması" yenilikler ve yöresel lezzetleriyle dikkat çekti.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin 2 gezici mutfak tırıyla katıldığı etkinlikle, 24 profesyonel aşçı ve Kahramanmaraşlı ev hanımlarının hazırladığı yemekler, yöresel mutfağın bütün özelliklerini İstanbul'a taşıdı. 

Şehrin damaklara destan yazdıracak kadar büyük olan mutfak ve yemek kültürü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan "Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri Temalı Açık Büfe Menüsünde" 121 çeşit yöresel tat ile misafirlerin beğenisine sunuldu.ts Asırlardan bu yana korunarak gelen tarifler ve yerel lezzetler, etkinliğin açık büfe sunumlarının yanı sıra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin sabah dokuzdan akşam yediye kadar açık kalan standında da ikram edildi.tsKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin standında görev alan ev hanımlarının yerel malzemeleri kullanarak pişirdikleri menü oldukça zengindi.

Bu lezzetler arasında "Ekşili Çorba", "Şalgamlı Tarhana Çorbası", "Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması", "Sumak Ekşili Yaprak Sarma", "Ekşili Aya Suyusu", "Eli Böğründe", "Maraş Tava", "Havuçlu Pilav", "Kıskalı Tavuk Yahni", "İçli Köfte", "Mumbar", "Aşure", "Ballı Börek", "Çullama", "Cevizli Ev Kırımı", "Maraş Lavaş Ekmeği", "Peynirli Bazlama", "Maraş Kahkesi"ts bu lezzetlerden sadece birkaçı. Standın ve açık büfenin yöresel sunumları arasında ise ts"Kahramanmaraş Pul Biberi", "Açık Ev Ekmeği", "Kahramanmaraş Tarhanası", "Meyan Kökü", "Dolmalık Kuruluklar", "Çiğde Firik", "Sumak Ekşi Ahıdı", "Ceret Cevizi", "Bezde Bastık", "Sarı Çeltik" ve "Meyan Şerbeti" ve diğer yerel lezzetler yer alıyor. Tüm lezzetlerin yöresel bakır sunum kaplarında yapıldığı etkinlikte, ayrıca yöreye ait pişirme kapları da tanıtıldı.

Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir bu yıl 5.sini gerçekleştirdikleri etkinlikte yöresel mutfaklara dikkat çektiklerini ve sonraki tüm etkinliklerinde de Anadolu'nun 7 bölgesini işleyeceklerini açıkladı.

Fikret Özdemir bu yıl Cüneyt Asan ve Michelin yıldızlı Türk şef Ali Güngörmüş gibi isimlerin kendilerini yalnız bırakmadığını söyledi.

Derneği 19. yılını kutladığı etkinlikte aynı zamanda üç farklı kategoride düzenlenen yarışmalara da yoğun bir katılım oldu. Aşçılar Derneği'nin organize ettiği "Aşçılar Derneği İstanbul Culinary Cup" ve "Osmanlı Şerbetleri Yarışıyor" başlıklı yarışmalarda adaylar altın, gümüş ve bronz madalyalar için yarıştı. Üç farklı yarışmanın en iyileri Best in Class ödülüne layık görüldü ve yarışmacılar aynı zamanda sürpriz hediyeler kazandı.ts Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması bu yıl bir ilke imza atarak etkinlikte  "İstanbul Culinary Cup" yarışmasını gerçekleştiriyor.ts  Yarışma "D1 Gıda Maddeleri Sanatsal Çalışma" ve " D2 Gıda Maddeleri Sanatsal Çalışma"  olmak üzere iki  kategoriden oluşuyor.  D1gıda maddelerinde un, buz, ekmek, tuz, yumurta kabuğu, deniz kabukluları, baharat, bakliyat, tablo, yağ, sebze veya yenilebilir gıda maddeleri kullanılarak hazırlanan kompozisyonlar yer alırken,

D2 gıda maddelerinde ise sıcak şeker, çikolata, marpizan, düğün pastası, minyatür çiçek çalışması, pastillage, maske, şeker hamuru  kullanılarak hazırlanan kompozisyonlar jürinin değerlendirilmesine sunuldu.  

Jüri başkanlığını Şef Rafet İnce'nin yaptığı yarışmada jüri üyeleri olarak Yıldırım Serim, Adem Yılmaz, Ali Ocak, Adnan Öztürk, Gürcan Gülmez, Suat Ulaş, Tolga Özkaya, Mithat Yalçınkaya, Rahmi Yılmaz, Zeynep Ada, Raşit Yazıcı, Sedat Yaman yer aldı.

Rafet İnce Gastronominin başkenti Kahramanmaraş'tır dedi. Mantık ve yetenek doğrultusunda tek tek işlenip tonlamaya da bakarak bilinmiş yüzleri marka resimleri kullanmadan soyut çalışmaları zamanında yetiştirenleri değerlendirip not veriyorum.ts.Gastronomiye güzellik sanat kattık  ressam gibi görsellik istiyoruz dedi.

Unilever Food Solutions'ın ana sponsorluğunda gerçekleşen 5. Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması  Türkiye'nin önde gelen tedarikçi firmalarını da bir araya getirdi. Tedarikçi firmalar etkinlikte standları ile yer aldı.

Unilever Food Solutions'ın düzenlediği 2. Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşması ise Demet Akbağ'ın sunumuyla gerçekleşiyor.

5.Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasına Ailece katılan Çerez Pazarı Dursun Yüksel; Dubai'ye Çerez Pazarı'nı götürdük. Türkiye'de 5 yıldızlı otellere vip hizmet sunan bir firmayız.

Kaliteli ürününü anlatmaya pek gerek kalmıyor müşterimizde profesyonel olunca portvöyümüz genişliyor dedi.

Hotel ve Restoranlara özel hizmet sunan Horesu Firması yetkilisi Hıdır Özdemir Hotel ve restoranların hizmetindeyiz.ts Hedefimiz büyümeyi hedeflemek, Malatya pazarı ve Reis  ürünlerinin pazarlamasını yapıyoruz.Raf ömrü uzun ürünler sunuyoruz.

Hayat Tuz ile Suyun biraraya gelişiyle başladı diyen Ünal GÜNER The Himalayan Miracle  markasıyla 5.Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasında yerini aldı.Dünyanın farklı noktalarından getirdiğimiz tuzlarımızı gurmelere sunuyoruz. ITQI tarafından üstün lezzet ödülü alan ilk Türk Markası olduk. Birçok zincir markette, aktarda, restoranda sağlık ve lezzeti bir arada isteyenlerle buluşuyoruz. 2015 Yılında The Himalayan Miracle Markalı tuzumuz ITQI tarafından '' 3 Yıldız ''  Üstün Lezzet ödülü ile taçlandırıldı. ts Bir Türk Markası olarak Dünya başarısı elde ettik.

Bu tuzu kendimiz Pakistan'daki Mağaralardan seçerek en kristalleşmiş 300 milyon yaşındaki tuzları seçerek doğal haliyle  halka sunuyoruz. 2011 yılından bu yana geliştirdiğimiz Himalayan Miracle DRY AGED uygulaması ile seçkin restoranların, steak house ve burger dükkanlarının, Metro Gross Market gibi uzmanların tercihiyiz. Azarbeycan, Dubai, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelere satış yapıyoruz. Hedefimiz bir dünya markası olarak ilerlemek.ts 

Farklı bir çok etkinliğin gerçekleştirdiği "Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşması" katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

TiyatroKendine özgü araçları ve ifade biçimiyle,insanı, insana, insanla anlatan bir sanat türüdür ve bu nedenle de bütün dünya bir oyun sahnesidir.

Yüzyıllardır toplumların özellikle kültürel gelişimlerinde önemli bir rol oynadığına düşünüyorum. Bugün burada bizlerle beraber olan Demet Akbağ'ı Dünya Tiyatrolar Günü sebebiyle kutluyorum dedi. 

Suzan Kardeş ve orkestrasının sahne almasıyla pist alanı dolmaya başladı. Balkan şarkılarından, oynak Roman havalarına uzanan repertuarı ile Suzan Kardeş aşçı dostlarını eğlendirdi


TAV