Selanik şehrinin ilk Türkçe rehberi www.selanikrehberi.com alan adıyla yayına başladı.

19 Aralık 13:30

Mübadele öncesi  binlerce Türk’ün yaşadığı, Mustafa Kemal  ATATÜRK’ün doğduğu, Osmanlı Dönemi’nin en önemli şehirlerinden Selanik artık Türkçe bir online rehbere sahip. Selanik’te yaşayan Mihalis KATSAROS tarafından kurulan ve dört kişilik bir ekibin çalıştığı web sitesi, size Selanik’le ilgili  aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi sunuyor. “Selanik Bekliyor” sloganıyla yola çıkan rehber; Osmanlı döneminden kalma eserler hakkında bilgi veriyor, Selanik’e nasıl gelebileceğinizden başlayarak şehre geldiğinizde nerede kalınır, ne yenilir ve içilir, nereler ziyaret edilir gibi kafanızdaki her türlü soruya cevap veriyor.

Selanik’in tarihten beri sahip olduğu çok dinli ve çok kültürlü toplumsal yapısını yansıtmak adına rengarenk bir tasarıma sahip web sitesine girdiğinizde Yunanistan’a özgü çeşitli ürünlerin listesini bulabiliyor, Yunan mutfağının en seçkin örneklerini sunan restoranların menülerine ulaşabiliyorsunuz. Kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak isterseniz  de şehirdeki en güncel etkinliklerle ilgili haberleri görebiliyorsunuz.

Selanik Rehberi ; milyonlarca Türk’ün bir ya da iki kuşak önceki atalarına ait hatıralarını  canlandırma ve geçmişlerine ait izlere ulaşabilmeleri için rehberlik hizmetini sadece Selanik’le sınırlı tutmayıp bu hizmeti tüm Kuzey Yunanistan’a yaymayı planlıyor.  Bu amaçla çok yakında web sitesinde Kavala, Yanya, Drama,Serez gibi Mübadil şehirlere  ait bilgilerin yer alması için çalışmalar yürütülüyor.

 


TAV