Balıkesir Gastronomi Şehri Olma Yolunda Emin Adımlarla İleriyor.

“Balıkesir Kahvaltısı” ve “Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali” lansmanı 21 Şubat 2022 tarihinde Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

22 Şubat 19:06

Balıkesir Kahvaltısı ile bir dünya markası olacak. 

“Balıkesir Kahvaltısı” ve “Uluslararası Balıkesir Kahvaltı Festivali” lansmanı 21 Şubat 2022 tarihinde Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Lansman, gastronomi turizmi derneği temsilcileri, diğer gastronomi şehirlerinden ilgili STK’lar ve basın mensuplarının yer aldığı yaklaşık 500 kişilik katılımcıyla gerçekleştirildi. 

Gastronomi Şehri Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerleniyor

İki yılı aşkın süredir Balıkesir Valiliği koordinasyonunda yürütülen Marka Şehir Balıkesir çalışması kapsamında “Lezzet Dolu Balıkesir” mottosuyla Balıkesir’in gastronomik değerleri ön plana çıkarılıyor.  

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası ve GMKA işbirliği ile yürütülen Gastronomi Şehri Balıkesir projesi ile Balıkesir’in kahvaltılık ürünleri “Balıkesir Kahvaltısı” çatısı altında markalaşıyor.

Balıkesir Lezzetleriyle Bir Kahvaltı Şehri

Lansman, katılımcılara yaklaşık 3,5 ay süren ve 12 kişilik ekip ile hazırlanan ve telif başvurusunda bulunulan Balıkesir Kahvaltısı ikramıyla başladı. Coğrafi işaretli ürünler de dahil olmak üzere 30 çeşit yöresel ürünü barındıran Balıkesir kahvaltısı katılımcılardan tam not aldı.

Kahvaltı ikramının ardından GMKA Turizmde Destinasyon Yönetimi Birim Başkanı Candan Şahin tarafından Balıkesir Kahvaltısı ve Uluslararası Balıkesir Kahvaltısına ilişkin sunum gerçekleştirildi.Balıkesir kahvaltısındaki ürünler kısa filmler ile tanıtıldı.

-Zeytin ve zeytinyağı

-Mihaliç kelle peyniri

-Seferberlik çöreği

Lansmanda misafirimiz olan ulusal şeflerimize, çalışmalarımızda bize destek veren Gastronomi Turizmi Derneği’ne ve Balıkesir Kahvaltısı çalışmalarında destek veren firmalara protokol tarafından hediye takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi ile program sonlandı.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV