Barış Manço’nun ilk dikili ağacı EXPO 2016’da

Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programı yapımcılığının yanı sıra Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan Barış Manço’nun adı ‘EXPO 2016 Antalya’ sergi alanında ölümsüzleşti.

12 Ocak 11:07

Barış Manço'nun eşi Lale Manço ve oğlu Doğukan Manço, sergi alanına Barış Manço adına çınar ağacı dikti.

Dünyanın sayılı organizasyonlarından olan ve Türkiye'nin ilk EXPO'su EXPO 2016 Antalya'da ünlüler ormanı projesinde, Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan Barış Manço unutulmadı. 1999 yılında geçirdiği kalp krizi sonrası 56 yaşında yaşama veda eden Barış Manço için eşi Lale Manço ve oğlu Doğukan Manço ile Aksu İlçesi'ndeki EXPO 2016 sergi alanına çınar ağacı (Planatus orientalis) dikti.

EXPO 2016 Antalya'nın ünlüler ormanı projesinde yer almayı kabul eden Lale ve Doğukan Manço, ağaç dikimi öncesi Aksu İlçesi'ndeki alanda ajans yöneticileri tarafından karşılandı. 23 Nisan 2016 tarihinde kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya'nın proje sunumunu izleyen Lale ve Doğukan Manço'ya burada EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği olan şakayık hediye edildi. Aile daha sonra araçla sergi alanına geçti.

Projenin heyecan verici olduğunu belirten Lale Manço, şunları söyledi:

"Zannediyorum ki dünya çapında bir proje olacak. Özellikle temanın çocuk olması çok önemli. Burada yetişen çocuklar, bunu yıllarca ileriye taşıyacak. Bizim için de çok heyecanlı bir organizasyon olacak. Çünkü Barış'ın (Manço) Türkiye'deki ilk dikili ağacı burada olacak. Bundan önce ölümünün ardından Japonya'da sakura ağacı dikilmişti.

Onun da gelişmesini yıllar boyunca izledik. 2 yıl önce de ziyaret etmiştik. Şahane boyutlara gelmiş. İnşallah bu çınarı da takip edeceğiz. Kendi şarkılarında da bahsettiği gibi bu çınar gibi kalıcı olmaya devam edecek."

Geçtiğimiz günlerde babasının doğum günü olduğunu belirten, Doğukan Manço ise çınarla birlikte alanda babasının adının yaşamasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Doğukan Manço, "İçinde çocuk geçen bir organizasyonda babamın bir ağacı olması bizleri çok mutlu etti" diyerek duygularını dile getirdi. Daha sonra Manço Ailesi ile EXPO görevlileri günün anısına aile fotoğrafı çektirdi.

MANDALA ETKİNLİĞİNE KATILDILAR

Lale ve Doğukan Manço, ağaç dikiminin ardından The Marmara Otel'de EXPO 2016 Antalya Ajansı ve Down Sendromu Derneği tarafından düzenlenen "Geleceği Renklendiriyoruz" isimli mandala etkinliğine katıldı. Çocuklarla yakından ilgilenen Lale ve Doğukan Manço onlarla birlikte mandala boyadı. Etkinlikten büyük keyif aldıklarını söyleyen Lale Manço, down sendromlu çocuklarla birlikte boyadığı mandala ile poz verdi.


TAV