Çağlayan Adliyesinde Sahte Güvenlik Görevlisi Skandalı

Bugün medyaya yansıyan “Çağlayan Adliyesi’nde bir güvenlik görevlisinin 8 aydır sahte kimlikle çalıştığı tespit edilmesi” haberine ilişkin güvenlik sektörünün en büyük kuruluşu GÜSOD'un (Güvenlik Servisleri Organizasyonları Birliği) açıklaması aşağıdaki gibidir.

9 Ocak 15:38

GÜSOD BAŞKANI MURAT KÖSEREİSOĞLU,

"Haberde bahsi geçen özel güvenlik kimlikleri, ilgili yasa gereği "il emniyet müdürlükleri" tarafından verilmektedir. Ancak bu kimlikler hologram ya da özel bir damga içermediğinden kopyalanmaları ve sahtelerinin üretilmesi mümkündür. Öte yandan tüm özel güvenlik şirketlerinin 15 günde bir tüm çalışan bilgilerini TC kimlik numaralarıyla birlikte il emniyet müdürlüklerine bildirme zorunludur. Dolayısıyla ilgili şahsın bilgilerinin 5188 yasa kapsamında il emniyet müdürlüğü ile paylaşılmış olması gereklidir. Ancak planlanmış ve kurulmakta otomasyon sistemi henüz faal olmadığından, kimlik kontrolu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmemiş olabilir.

Bu konunun farkında olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gerekli altyapı ve yeni kimlik çalışmalarına başlattığını biliyoruz. GÜSOD olarak temennimiz benzer tatsız olaylar yaşanmaması için otomasyon biran önce devreye alınması yeni kimliklerin dağıtımının bir an önce tamamlanmasıdır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


TAV