Çelik ihracatçıları birliği Ekonomi Bakanlığı ile buluştu

Ekonomi Bakanı Elitaş’tan çelik sektörüne destek sözü

10 Ocak 21:49

Son iki yıldır üretim ve ihracatını kısıtlayan birçok sorunla mücadele eden Türk çelik sektörünün içinde bulunduğu olumsuz koşullar Ekonomi Bakanlığını harekete geçirdi. T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve bakanlık yetkilileri ile bir araya gelen Çelik İhracatçıları Birliği yönetimi, yaptıkları sunumda sektörün yaşadığı sorunları dile getirdi. Ekonomi Bakanlığı'ndan sorunların çözümü konusunda öncelik ve destek sözü alan çelik sektörü, belirlenecek yeni stratejiler ile birlikte sektörün eski gücüne kavuşacağına inanıyor.

Türkiye sanayisinin bel kemiği niteliği taşıyan çelik sektörünün son dönemde üretim ve ihracatta yaşadığı sıkıntılı sürecin çözümü konusunda Ekonomi Bakanlığı'ndan destek geldi. T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Bakanlık yetkilileri, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci ve Yönetim Kurulu Üyeleri bir araya gelerek sektörün sorunlarını dinledi.

Türk çelik sektörünün mevcut durumunu ve sorunlarını bakanlık yetkililerine aktaran birlik temsilcileri, başta MENA bölgesindeki pazar daralması, sektöre yönelik haksız yere açılan damping ve koruma önlemi davaları, pazar daralmasının etkisiyle üretimin düşmesi ve ithalat artışı, ana pazarlar arasında yer alan gelişmekte olan ülkelerin bazılarının kendi çelik sanayilerini kurmaları ve Çin'in Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayan agresif ihracat politikasının neden olduğu haksız rekabet koşullarından dolayı bir süredir üretim ve ihracatta ciddi düşüşler yaşandığını paylaştı ve çözümü için destek istedi.

Çelik sektörünün içinde bulunduğu zorlu koşulları değerlendiren Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, tüm sorunların en kısa sürede çözümlenmesi amacıyla sektöre öncelik verileceğini ve ilgili bakanlıklarla çalışmalara başlanacağının sözünü verdi. Bakanlığın desteğini arkasına alan sektör, alınacak tedbirler ve belirlenecek stratejiler ile birlikte olumsuz koşulların 2016 yılından itibaren son bulmasını bekliyor.

Ekonomi Bakanlığı'nın çelik sektörünün yaşadığı sorunlara kayıtsız kalmayarak önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarda sektöre öncelik ve destek verileceğinin ifade edilmesinden dolayı son derece memnuniyet duyduklarını dile getiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Çelik sektörümüzün içinde bulunduğu olumsuz koşullar Ekonomi Bakanlığımızın da dikkatini çekti ve sorunlarımızı dinlediler. Bu sorunların çözümü konusunda tüm ilgili bakanlıklarla iletişime geçileceğine dair destek sözü aldık. Kendilerine ilgileri ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 2016 yılı içerisinde üretim ve ihracatımıza engel oluşturan olumsuzlukların giderilmesine yönelik adımlar atılacağına inancımız tam, Bakanlığımıza ve hükümetimize güveniyoruz. Böylece Türk çelik sektörü olarak eski gücümüze tekrar kavuşabilir ve Türkiye ekonomisine, ihracatına değer yaratmayı sürdürebiliriz" diye konuştu.


TAV