"Cihan Harbi’nde Gelibolu ve Mirası" Sergisi  İstanbul Şehir Üniversitesi'nde

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen "Cihan Harbi'nde Gelibolu ve Mirası" isimli sergi birbirinden ilginç fotoğraf ve belgelerle tarih severlere kapılarını açtı. Serginin açılışında konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Kallek, Çanakkale Savaşı'nın günümüz Türkiye'sinin oluşumunda büyük role sahip olduğunu söyledi. Her eser ve belge için İngilizce ve Türkçe açıklamaların yer aldığı sergi, 4 Nisan 2016 Cuma gününe kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

17 Şubat 10:25

İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümünün düzenlediği, "Cihan Harbi'nde Gelibolu ve Mirası" sergisi, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “1915'ten 2015'e nedenleri, sonuçları ve mirasıyla Çanakkale Zaferi Anma Etkinlikleri” projesinin ilk ayağını oluşturuyor. Çanakkale Savaşı'nın modern Türkiye'nin oluşumundaki öneminin aktarılmasını amaçlayan sergi, ayrıca Çanakkale Savaşı sonrasında gelişen Türkiye-Avustralya ilişkilerine ve savaşın Türk popüler kültürüne yansımalarına ışık tutuyor.

Küratörlüğünü İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Kahraman Şakul ve Sinan Ceco'nun (Kalemzen) yaptığı sergide yer alan eserler arasında haritalar, Çanakkale Boğazı'nı gösteren eski tarihli gravürler, Çanakkale Savaşı'na dair objeler, tablolar, orijinal belgeler, propaganda kartpostalları, fotoğraflar, kitaplar, gazete ve dergiler bulunuyor. Sergide ayrıca, Çanakkale Savaşı ile ilgili filmler ve belgesellerden alınmış çeşitli görüntüler ile siyah-beyaz propaganda filmlerinden bir seçki kurulan ekranlardan gösteriliyor. Danışmanlığını Haluk Oral, Savaş Karakaş ve Servet Afşar'ın yaptığı serginin kataloğu ziyaretçilere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Proje kapsamında, günübirlik Gelibolu gezisi ve Çanakkale Savaşı Paneli de planlanıyor.


TAV