Çin İstanbul Başkonsolosu korona virüsü ile ilgili son gelişmeleri açıkladı...

Çin Başkonsolosluğu'nun Usta Gazeteci Ahmet Coşkunaydın'a açıklamaları...

3 Mart 23:09

Çin Başkonsolosluğu'nun Usta Gazeteci
Ahmet Coşkunaydın'a açıklamaları
Günümüzde salgın haline gelen corona virüsü nedeniyle, tüm Dünya'nın ilgi ve dikkatini çeken Çin Halk Cumhuriyeti'nden ciddi açıklamalar var. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu sözcüsü Yun Yang, ülkesinde yaşanan tüm gelişmeleri, tanınmış gazeteci Ahmet Coşkunaydın'a anlattı.
Coşkunaydın'ın, virüs salgınında son durum ile aşı hakkında ki sorusu üzerine Yang, artık salgının Çin’de yükseliş hızını kaybettiğini, bunun çok sevindirici bir gelişme olarak nitelendirilebileceğini söyledi.
Corona virüsüne karşı aşının bulunma ihtimali ve çalışmaların hangi safhada olduğu konusunda ise, Başkonsolosluk sözcüsü Yun Yang, çalışmaların tüm hızıyla sürdürdüğünü, aşının kullanılmaya başlanmasının artık haftalar içinde olabileceğine inandıklarını belirtti.
Yang, salgının, ekonomide kısa bir dönem olumsuz etkisi olabileceğini, ancak Çin Halkı'nın, bu olumsuzluğu, bir dönem yaşanan SARS salgınında olduğu gibi kısa dönemde atlatabileceğine inandıklarını vurguladı.
Virüsün kaynağı konusunda ki Gazeteci Coşkunaydın'ın yönelttiği soruya ise, bunun nedenin bir vahşi hayvandan geldiğine inandıklarını, hatta kaynağın bir yılan olmasının büyük ihtimal olduğuna inanıldığı cevabı verildi.
Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos sözcüsü Yang, coronadan ölenlerin oranın yüzde 2 civarında, buna karşılık Ebola salgınında ölüm oranının yüzde 80 civarında olduğuna dikkat çekti.
Tüm Çin toplumunu derinden etkileyen virüs salgınının ülkede, eğitimi nasıl etkilediğini merak ettiğini belirten gazeteci Ahmet Coşkunaydın'a, Yun Yang, Çin'in bu alanda Dünya'da devrim yaratan bir uygulamanın başladığını ve halkının altıda birinin öğrenci olduğunu ve tüm öğrencilerin evlerinden öğrenimlerini sürdürmelerinin başlatıldığını belirtti.
Çin'de halen 260 milyon öğrenci, 15 milyon öğretmen, ile 30 milyon civarında da üniversite öğrencisi bulunuyor.
Çin'de başlatılan uzaktan eğitim (on line) ile, tüm öğrenciler, evlerinde yoklamaya katılarak dersleri izleyecekler ve evlerinden sınavlara katılabilecekler.YunYang, bu amaçla Çin devletinin 23 bin adet ders videosunu öğrencilerin emrine sunduğunu da sözlerine ekledi.
Coşkunaydın'ın Çin'de ne kadar yabancı öğrenci bulunduğu sorusuna da, Başkonsolosluk sözcüsü Yang, Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Dünya'da Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere'den sonra 411 bin öğrenci ile üçüncü sırada yer aldığını söyledi.
Çin'de bulunan Türk öğrenci sayısına ise, sözcü Yang, bunun tahminen 3 bin civarında olduğunu söyledi.
Çin'in eğitimde başlattığı bu atılım, aslında henüz tam olarak anlaşılmamış bir devrim.Bunun çok yakında, bir çok devlet tarafından uygulanması bekleniyor.
Gazeteci Ahmet Coşkunaydın, bu söyleşi ile net açıklamaları için Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu sözcüsü Yun Yang'a teşekkür ederek söyleşiyi bitirdi.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV