Dünya Skal Kongresi 17 yıl sonra üçüncü kez Türkiye'de, ilk kez İzmir'de yapılacak

Uluslararası Skal Kulübü'nün 16-21 Ekim 2024 tarihleri arasında İzmir'de düzenleyeceği 83. Dünya Kongresi'nin tanıtımına ilişkin basın toplantısı İzmir Ticaret Odası'nda (İzTO) yapıldı.

13 Mayıs 13:13

İzmir Skal 83. Dünya Kongresi için tek yürek

Uluslararası Skal Kulübü'nün 16-21 Ekim 2024 tarihleri arasında İzmir'de düzenleyeceği 83. Dünya Kongresi'nin tanıtımına ilişkin basın toplantısı İzmir Ticaret Odası'nda (İzTO) yapıldı. Toplantıda bir araya gelen kentin karar vericileri, dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini buluşturacak kongre için Skal İzmir Kulübü'ne ellerinden gelen desteği vereceklerini açıkladı. 

Kongre hazırlıklarına ilişkin tanıtım filminin gösterilmesiyle başlayan toplantıya İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fahrettin Kerem Çevik, İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Güney, bir - bir buçuk yıllık etkin çalışmayla dünyanın en önemli turizm kentlerini geride bırakarak Uluslararası Skal Kulübü 2024 Dünya Kongresi'ni İzmir'e kazandırmayı başardıklarını söyledi. Güner Güney, Skal Türkiye delegasyonu olarak 2022'de Hırvatistan Rijeka'da ve 2023 yılı Kasım ayında İspanya Malaga'daki dünya kongrelerine katılarak İzmir'i anlattıklarını belirtti.

Güney, Dünya Skal Kongresi'nin 17 yıl sonra üçüncü kez Türkiye'de, ilk kez İzmir'de yapılacağını, kongre kapsamında, turizmde karar verici konumda olan 500-600 dolayında üst düzey yetkilinin İzmir'de ağırlanacağını anlattı. Güner Güney, "Yapılan araştırmalar, uluslararası kongrenin ertesi yıl gelen turist sayısında net yüzde 20 ile yüzde 30 artış sağladığı saptanmış. Yatırımcı sayısında da artış gözleniyor. Biz de uluslararası kongrenin sağlayacağı bu imkandan yararlanmak istiyoruz" görüşünü paylaştı. 

Hedeflerini "İzmir'e gelen turist sayısını, otel ve yatak sayısını arttırmayı, kente bir kongre merkezi kazandırılmasını sağlamak" diye açıklayan İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney, "Direkt uçuşlarda artışla birlikte mevcut iş hacmini arttırmak, kongre tercihlerinde akıllarına İzmir'in gelmesini sağlamak için çaba harcıyoruz" dedi. Güney, İzmir'de beş gün sürecek kongrenin sadece Skal'ın değil, artık hem İzmir'in hem de Türkiye'nin kongresi olduğunu vurguladı.

Uluslararası kongrelerin sektör temsilcilerini bir destinasyonda buluşturan katma değeri yüksek organizasyonlar olduğunu belirten İzTO Başkanı Mahmut Özgener, "83 ülkeden 306 kulübün üye olduğu uluslararası bir organizasyonun dünya kongresini kentimizde düzenlemek büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor" dedi. Özgener, "Gelecek ziyaretçilerin güzel anılarla İzmir’den memnun ayrılmasında hepimizin önemli görevi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Şehrin sorunları ve ihtiyaçları konusunda birlikte çalışma kararlılığının olması benim için çok değerli. Bu kararlılıkla hem valiliğimiz ve merkezi hükümet temsilcileriyle hem de kentimizin meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği ve dayanışma içinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kalkınma açısından bir atılım dönemi yaşayalım istiyoruz. Bunu bütün İzmir’in istediğinden çok eminim. Bence epeyce siyaset üstü bir konu. İzmir’e sahip çıkma kararlılığında olan herkesin bu anlayışta olması gerekli diye düşünüyorum. Aynı zamanda potansiyelini tam değerlendiremediğine inandığım kentimizin birkaç konu başlığında bir kalkınma sıçraması yaşaması gerektiği bir dönemde olduğuna inanıyorum. İzmir, tarım ve ticaretin yanında turizm alanında da sıçrama göstermeli.” 

Skal’ın dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi yaymaya çalıştığı en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olduğunu belirten İzmir Valisi Süleyman Elban, turizmin üst düzey yöneticileri olan Skal üyelerinin, yerel, ulusal ve uluslararası platformların dünya kongresinde buluştuğunu ve turizmin gündeminde bulunan belli başlı konuları tartıştığını anlattı. Kongreyi bir play-off maçına benzeten Vali Elban, "Çünkü burada başarı sağlarsak üst lige çıkacağız" dedi.

Vali Süleyman Elban, 16-21 Ekim 2024 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek Uluslararası Skal Kulübü 2024 Dünya Kongresi'nde dünyada turizm sektöründeki gelişmelerin birinci ağızdan dinlenebileceğini söyledi. Elban, "Turizmde kanaat önderi olan 500 kişi İzmir’e gelecek ve bu isimlerin İzmir’e inanmaları, destek vermeleri halinde turizmimizin hızla yükselişe geçecek. İzmirlilerin yaşam tarzını da, insanlarımızı da gördüklerinde İzmir’den olumlu düşüncelerle ayrılmaları için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız” diye konuştu.

İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney, kent yöneticilerinin kongre sürecine destek açıklamalarının büyük gurur verdiğini ve aynı zamanda sorumluluk yüklediğini söyledi. İzmir'e gelen konuklar için kongre öncesinde ve sonrasında ayrıntılı bir program hazırladıklarını belirten Güney, "Ziyarete gelecek konukların İzmir'den güzel anılarla, kentin aydınlık yüzünü, turizm olanaklarını tanıyarak ayrılmalarını istiyoruz. Bu kongreye İzmir'de turizm alanında çalışan ETİK, TÜRSAB, İZRO, Ege Turizm Derneği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek veriyor. Bu kongre hepimizin kongresi" diye ekledi.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV