Eyüpsultan’da dev restorasyon projeleri başlıyor!

Eyüpsultan’da başlayacak olan 98 hektarlık alanda yürütülen restorasyon projelerinin tanıtımı yapılacak

5 Mayıs 10:14

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Ensari Konağı'nda gerçekleşecek olan proje start alacak. 560 yıllık tarihiyle İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Eyüpsultan’da başlayacak olan restorasyon projelerinin tanıtımı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşecek. Eyüpsultan Belediyesi tarafından hayata geçirilecek ESTAM projesi kapsamında 98 hektarlık alanda yürütülen 67 farklı projenin tanıtımı yapılacak. Proje, Eyüpsultan Tarihi Merkez içerisinde bulunan eşsiz eserlerin restorasyonundan, yolların yayalaştırılmasına, yeni otoparklardan, gezi rotalamalarına, metro ve raylı sistem hatlarına kadar çok kapsamlı bir ihya ve gelişim programını içeriyor. Projenin tüm unsurları tamamlandığında Meydan’ın Haliç’le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrimizin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek.Tarihi mirası ihya etmek amacıyla başlatılan proje için 500 milyon TL bütçe ayrıldı.

7 Mayıs Pazartesi 2018 tarihinde Ensari Konağı'nda saat 10:00'da gerçekleştirilecek basın toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da bulunacak. Projenin tüm unsurları tamamlandığında Meydanın Haliç’le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrimizin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek.

Söz konusu projelerden bazıları:

-Mezar Taşı Konservasyon ve Sergileme Alanı

-Eyüp Sultan Müzesi | Anı Evi

-Haliç Deniz ulaşımı ve Eyüp Sultan İskelesi Geliştirme Projesi

-Sekbanbaşı Ramazan Ağa Sıbyan Mektebi

-Haliç Silueti Aydınlatma Projesi

-Eyüp Oyuncakları Çocuk Parkı ve Kukla Tiyatrosu

-Tarihi Çeşmeler Projesi

-Çömlekçiler Hamamı Projesi ve Restorasyonu

-Arpacı Hayrettin Camii Projesi ve Restorasyonu

-Piyerloti | İdris-i Bitlisi Tepesi Otopark Projesi

-Zeynep Hatun Camii Projesi ve Restorasyon

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


TAV