FTI GROUP'da çoğunluk hisse Mısrlı girşimciye geçti....

Almanya Rekabet Kurulu, Samih Sawiris’in FTI GROUP içerisindeki çoğunluk hissedarlığını onayladı. Sermaye artışından sonra Mısırlı yatırımcı tur operatörünün geleceğini güvenceye almaya yönelik yolu da açmış oldu. Ancak yönetimde herhangi bir değişiklik olmayacak.

18 Nisan 10:42


FTI GROUP geleceği güvende: Samih Sawiris ve FTI GROUP, seyahat grubundaki çoğunluk hissesinin Mısırlı girişimciye geçtiğini doğruladı. Almanya Federal Rekabet Kurulunun onayıyla birlikte Mısırlı yatırımcı artık ana şirket olan FTI Finance holding Gmbh’nin yüzde 75.1’ine sahip oldu. Yatırımcı FTI GROUP bünyesine 2014 Ekim ayında katılmıştı ve bugüne kadar turizm şirketinin yüzde 33.66’sına sahipti. Ana hissedarlar FTI GROUP'un kurucusu ve CEO’su Dietmar Gunz ve Meeting Point Hotels & DMC CEO’su Roula Jouny’di.

Çoğunluk hissesinin Mısırlı girişimciye geçmesi öz sermaye artışınıda beraberinde getirdi. Grubun yönetim ekibi Dietmar Gunz, Roula Jouny, Ralph Schiller, Carsten Becker ve Andreas Eickelkamp’tan oluşuyor ve böylece hükümet garantileri ile desteklenmiş bir şekilde yatırımcının yanı sıra iyi bir finansman paketi yaratıyor. Bu da yöneticilerin Corona krizi sırasında yaşanan zorlu süreçte grubu başarıyla idare etmelerini sağlayacak.

Dietmar Gunz’un yorumları şu şekilde: “Bu ‘Corona finansman paketi’ Sayın Samih Sawiris’in aile ofisi olan partnerimiz ve hissedarımız SOSTNT’nin finansal desteği ve bunun sonucunda ortaya çıkan öz sermaye artışı olmadan mümkün olmazdı. Bu destek SOSTNT’yi grubun çoğunluk hissedarı haline getirdi.”
Sawiris ise çoğunluk hissedarı olarak yeni pozisyonunu her iki taraf için de hem kazanım hem de bir fırsat olarak değerlendirdi: “2014’te FTI GROUP bünyesine katıldıktan sonra her iki taraf için büyük başarılar elde ettik. Avrupa’nın en çeşitli ve en büyük turizm şirketlerinden birinde çoğunluk hissesine sahip olarak seyahat acentesi zinciri RV Touristik ile başlattığımız tatil destinasyonları, oteller ve dağıtım kanalları portföyümüzü tamamlamış olacağız ve böylece kendimi seyahat sektörünün en önemli segmentlerine konuşlandırmış olacağım. Tekrar etmek gerekirse bu, zorlu zamanlardan kurtulabilmemiz için her iki taraf için de kazan-kazan fırsatı yarattı.” 63 yaşındaki yatırımcı destinasyon ve otel geliştirme şirketi olan ORASCOM’un da kurucusu ve başkanı.

Yönetimde değişiklik yok

FTI yönetiminde herhangi bir değişiklik planı yok: “Ortaklarımız, yönetimimiz ve şahsım arasındaki uzun işbirliği harikaydı” diyor Samiris ve ekliyor: “Bu deneyimlere dayanarak Grubun operasyonlarının yönetiminde olağandışı değişiklikler olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca, FTI ile ORASCOM arasındaki yoğun işbirliğinde de hiçbir değişiklik olmayacak.”
 
 
 
FTI GROUP Hakkında

FTI GROUP, markalarıyla birlikte Avrupa’nın en büyük üçüncü seyahat operatörüdür. FTI Touristik ve ayrıca son dakika operatörü olan 5vorFlug, araç kiralama şirketi driveFTI, online portal fly.de, en büyük Almanca dil operatörü LAL Sprachreisen, dünya çapında 40’tan fazla destinasyonda faaliyet gösteren Destinasyon Yönetim Şirketi Meeting Point International ve promosyon ürünlerinin operatörü BigXtra FTI GROUP’a aittir. Konaklama şirketi Meeting Point Hotels altında LABRANDA Hotels & Resorts, Design Plus Hotels, Kairaba Hotels & Resorts, Club Sei ve Lemon & Soul gibi otel markaları bulunmaktadır. FTI Cruises ise grubun kruvaziyer işlerini yürütmektedir. FTI GROUP, franchise sistemlerini yüzde yüz bağlı şirketi olan Touristik Vertriebsgesellschaft mbH (TVG) şirketine konsolide etti. Almanya’da yaklaşık 10.000 seyahat acentesi FTI ürünlerinin satışını yapmaktadır. Grup aynı zamanda TVG grubu altında sonnenklar.TV Reisebüro, 5vorFlug ve Flugbörse gibi markalarını da birleştirmektedir. Diğer önemli dağıtım kanalları ise seyahat alışverişi kanalı olan sonnenklar.TV ve İngiliz online B2B otel rezervasyon aracısı Youtravel’dır. FTI Tickethsop ise tarifeli uçak bileti satışlarından sorumludur. Avusturya’da ise FTI Linz’de bulunan bağlı şirketi tarafından, İsviçre’de ise Basel’de bulunan FTI Touristik AG tarafından temsil edilmektedir. Fransız tur operatörü FTI Voyages, 2012 yılından bu yana FTI Group bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca Grup 2016’dan bu yana FTI Reizen ile Hollanda’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Hizmet merkezi erf24, travianet ve touristic24 de FTI GROUP ve diğer müşterilerin rezervasyonlarını yönetmektedir. Merkezi Münih’te bulunan FTI GROUP dünya çapında 13.000 personeliyle 2018/2019 mali yılında dünya çapında 8 milyon misafir ağırlamış ve yaklaşık 4.2 milyar Euro’luk satış hacmi elde etmiştir. Daha fazla bilgi için www.fti-group.com.
 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV