HEM TOPLAYIP HEM EKECEKLER ÜRETİME DEVAM EDECEKLER.

Depremden etkilenen illerde tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için güçlerini birleştiren Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri Derneği bölgede hasat ve ekim çalışmaları başlattı.

5 Mart 00:17

HEM TOPLAYIP HEM EKECEKLER ÜRETİME DEVAM EDECEKLER

Depremden etkilenen illerde tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için güçlerini birleştiren Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri  Derneği  bölgede hasat ve ekim çalışmaları başlattı. Haydi Türkiye Şimdi Hasat Zamanı isimli projeyle üretimin sürmesi ve ürünlerin  perakende marketler kanalıyla tüketici ile buluşması amaçlanıyor.

 Depremden gerek kendileri gerek ürünleri, hayvanları ve alet ekipmanları ile önemli kayıplar yaşayan çiftçiler zor günler yaşıyor. Hem ekim zamanı gelen ürünler hem de hasat zamanı gelipte hasat edilemeyen ürünler için bölgeden yardım talepleri gün geçtikçe artıyor. Bu yardım taleplerini karşılıksız bırakmayan Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri  Derneği bölgeye yönelik çalışma başlattı.

 Hasat edilememiş ürünlerin hasat edilerek piyasa fiyatı ile Gıda Perakendecileri Derneği üyesi perakende marketlere satışını amaçlayan çalışmada çiftçiye ürünün parası hemen ödeniyor. İşçi bulmakta zorlanılan bölgelerde ürünlerin ücretsiz hasat edilmesi ve perakende marketlere piyasa fiyatı ile satışı ile başlayan çalışmanın ilk ayağı ise Hatay oldu. Bölgede ilk etapta alımı yapılan 68 ton limon,10 ton beyaz lahana,10 ton kırmızı lahana,10 ton karnabahar ve10 ton beyaz kabak haricinde 100 bin bağ maydanoz ve10 bin ton limon alımı yapılması planlanıyor. Alınan ürünlerin hasadı ise Güvenilir Ürün Platformu gönüllüleri  ve ziraat fakültesi öğrencileri tarafından yapılacak.

 Projenin diğer ayağında ise ekim çalışmalarına yoğunlaşıldı. Türkiye’deki tarımsal üretimin %16 sını karşılayan deprem bölgesi illerde tarımın sürdürülebilirliği içine kim faaliyetleri de iller bazında gerçekleştirilecek. Kahramanmaraş ile başlayacak ekim çalışmalarıile hem üretimin devam etmesi hem de çiftçinin toprağını terketmemesi amaçlanıyor.

Projeyi hayata geçiren Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri Derneği ortak bir metin yayınlayarak projeye destek veren OnursalTarım, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Gürata Tarım ve tüm gönüllülere teşekkür etti.

 

Projeyle ilgili bilgi almak için info@guvenilirurunplatformu.com ileiletişime geçebilirsiniz.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV