İstanbul Devlet Opera ve Balesi 9 Şubat akşamı bir baş yapıt YUNUS EMRE ile Zorlu PSM’ de…

YUNUS EMRE İstanbul Devlet Opera ve Balesi 9 Şubat akşamı bir baş yapıt YUNUS EMRE ile Zorlu PSM’ de…

5 Şubat 22:13

A.Adnan Saygun’ un görkemli eseri Yunus Emre Oratoryosu, Uğur Seyrek’ in koreografi ve rejisi ile ‘’İnsan’’ ı arıyor. 9 Şubat akşamı 20.30 da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde Avrupa yakasındaki sanatseverlerle de buluşmaya hazırlanan eserin ‘’İnsan’’ metnini Uğur Seyrek ve Işık Noyan yazdı.

A.Adnan SAYGUN, 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanı ve düşünürü Yunus Emre’ nin yazdığı şiirlerden bazılarını kullanarak 1943 yılında tamamladığı oratoryo ilk kez 25 Mayıs 1946 yılında Ankara’ da seslendirilmiştir. Bir Türk besteci tarafından bestelenmiş ilk oratoryo olan Yunus Emre Oratoryosu, kısa sürede SAYGUN’u uluslararası düzeye taşımıştır. 

Eserde sanatseverler, sahnede hem İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçılarını, hem de opera solistleri ve korosunu birlikte izleyecekler.

 

A.A. SAYGUN

YUNUS EMRE

ORATORYO- BALE/ 1 PERDE

Müzik:A.Adnan SAYGUN

Oratoryo Metin:Yunus EMRE

‘’İnsan’’ Metin:Uğur SEYREK - Işık NOYAN

Koreografi ve Reji:Uğur SEYREK

Orkestra Şefi:Serdar YALÇIN

Koro Şefi:Aydın KARLIBEL

Dekor Tasarımı:Ferhat KARAKAYA

Kostüm Uyarlama:Uğur SEYREK

Işık Tasarımı:Uğur SEYREK

Solistler

Soprano:Özgecan GENÇER

Mezzosoprano:Deniz LİKOS

Tenor: Hüseyin LİKOS

Bas:Gökhan ÜRBEN

Solist Dansçılar

Kadın:İlke KODAL 

Erkek:Erhan GÜZEL 

Gözyaşı:Melike MANAV 

Arayış:Maia ITO 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV