“İstanbul’un geleceğini birlikte hayal ediyoruz” İstanbul 2124 Game Jam’in ilk aşaması başarıyla tamamlandı

“İstanbul’un geleceğini birlikte hayal ediyoruz” mottosuyla yola çıkan İstanbul 2124 Game Jam’in ilk aşaması başarıyla tamamlandı.

14 Haziran 11:58

100 YIL SONRASININ İSTANBUL’U STARGATE’TE TASARLANDI

 “İstanbul’un geleceğini birlikte hayal ediyoruz” mottosuyla yola çıkan İstanbul 2124 Game Jam’in ilk aşaması başarıyla tamamlandı. 24-26 Mayıs tarihleri arasında StartGateCampus’te gerçekleştirilen etkinlikte 26 oyun geliştirici ekip, İstanbul’un 100 yıl sonrasını şekillendirdi. Başarılı olan ekiplere toplam 30 bin SAND verildi. StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, İstanbul 2124 Game Jam’in, Türkiye’nin genç yeteneklerini dünya sahnesine taşıyan bir platform olduğunu söyledi.

 İstanbul’un kalbinde bir gelecek rüyası yaratmak için düzenlenen İstanbul 2124 Game Jam’in ilk aşaması başarıyla tamamlandı. TheSandbox, StartGate ve YTU GamesUP işbirliği ile 24-26 Mayıs tarihleri arasında Dijital Oyun ve Oyun Teknolojileri Geliştirme Merkezi StartGate’te gerçekleştirilen etkinlikte, 26 oyun geliştirici ekip; İstanbul’un 2124’teki halini, farklı yaklaşımlarla TheSandboxMetaverse’deyorumladı; İstanbul’un tarihini, sokaklarını, gökyüzünü ve kültürünü yeniden tasarladı.

 İstanbul’un geleceğini şekillendirme yolculuğunda TheSandbox’un sunduğu ücretsiz Game Maker ve VoxEdit araçlarını kullanan ekipler, oyunlarını tamamlayarak Sandbox platformuna sundu. 2124 yılına gelindiğinde İstanbul’un nasıl görüneceğini oyunlar aracılığıyla aktaran geliştiriciler; İstanbul'un zengin kültürel mirasını yansıttı ve geleceğe dair vizyonlar sundu.

30.000 SAND ÖDÜL

İstanbul2124 Game Jam’de, oyun endüstrisinin deneyimli isimleri katılımcılara mentorluk desteği verdi. Mentorlar hem gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koymaya yönelik aktarımlarda bulundu hem de geri bildirimlerle projelerini geliştirmelerine yardımcı oldu.İstanbul’un geleceğini yansıtan projeler içinde jüri değerlendirmesinde öne çıkan ilk üçü proje çeşitli ödüller kazandı. Toplam 30.000 SANDolan ödül havuzunda birinci olan katılımcıya 6.500 SAND ve 1x1 LAND, ikinci olan katılımcıya 3.500 SAND ve 1x1 LAND, üçüncü olan katılımcıya ise 1.500 SAND ve 1x1 LAND verildi. Kişi başı 500 SAND olmak üzere toplam 7 kişi de mansiyon ödülünün sahibi oldu.

İlk üçe giren projeler, Sandbox’ın yanı sıra Google ve Otel Z’den de ödülle aldı. Google ilk üç projeye 

100’er bin dolarlıkWeb3 Cloud Credit hediye ederken Otel Z, birinciye 3.000, ikinciye 2.000 

Üçüncüye ise 1.000 Zpara hediye etti.

Turknet, GoogleCloud, CocaCola Türkiye, Ponchiqs Game, OtelZ, DeneBunu, Algida Türkiye, Arbys Türkiye, Burger King, Popeyes,MarseaStore, Knorr ve Şölen ise katılımcıların İstanbul hayaline eğlenceli, lezzetli ve teknolojik katkı sundular. 

GENÇ YETENEKLERİNİ DÜNYA SAHNESİNE TAŞIYAN BİR PLATFORM

İstanbul2124 Game Jam, sadece bir oyun geliştirme etkinliği değil, aynı zamanda Türkiye'nin genç yeteneklerini dünya sahnesine taşıyan bir platform oldu.

Game jam’in ardından başlayan “self publishing” süreci ile katılımcıların eserleri TheSandboxmetaverse dünyasında sergilenerek global bir izleyici kitlesi tarafından deneyimlenecek.

BAMBAŞKA BİR İSTANBUL

Dünya üzerindeki en önemli kültürel ve tarihi merkezlerden biri olarak kabul edilen İstanbul’un geleceğini şekillendirme yolculuğuna ev sahipliği yapan etkinliğin İstanbul için gelecek vizyonları oluşturduğuna dikkat çeken StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, İstanbul 2124 Game Jam’in, Türkiye’nin genç yeteneklerini dünya sahnesine taşıyan bir platform olma özelliği taşıdığına vurgu yaptı. İstanbul’un 2124’teki halini farklı yaklaşımlarla yeniden tasarlandığını aktaran Durmuş, “Oyun geliştiricilere 100 yıl sonrası İstanbul’unun tarihini, sokaklarını, gökyüzünü ve kültürünü yeniden tasarlama fırsatı sunan bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz.Etkinlik boyunca, ekiplerin ortaya koyduğu projeler hem inovatif yenilikleri hem de yaratıcı anlatımlarıyla dikkat çekti. İstanbul'un geleceğini hayal eden buprojeler, sadece oyun dünyasında değil, aynı zamanda şehrimizin kültürel, sosyal ve teknolojik geleceği hakkında da değerli fikirler sundu.2124 İstanbul Game Jam, oyun geliştirme topluluğuna ilham vermeye ve yeni yeteneklerin keşfedilmesine katkıda bulunmaya devam edecek.

Etkinliğe katılan ve destek veren tüm katılımcılara, mentorlerimize, jüri üyelerimize ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV