Kültür Turları acentaları can çekişmektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acentalarının %50’sine yakını yurtiçi Kültür Turları segmentinde faaliyet göstermektedirler

4 Temmuz 13:02

‘’KÜLTÜR TURLARI CAN ÇEKİŞİYOR’’

Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acentalarının %50’sine yakını yurtiçi Kültür Turları segmentinde faaliyet göstermektedirler.Turizm seyahat acentaları memleketimizi nakış nakış, ilmik ilmik dokuyarak gelen misafirlere yurdumuzun tanıtımını yapmaktadırlar.

Doğu Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya, Batı Karadeniz’den Akdeniz’e canını dişine takarak kültür turu yapmaya çalışan turizm seyahat acentaları can çekişmektedir.

Bu tür KültürTuru paketleri hazırlayan acentalar son dönemde; 

%274 yakıt, %174 enerji,%180 gıda, %84 personel zammı sebebi ile geçen senenin aynı dönemine göre %100 ün üzerinde Kültür Turlarında fiyat artışı yapmak zorunda kalmışlar ve bu sebeple alternatif tatil paketi olan yurt içi Kültür Turları hareket edemez hale gelmiştir.

Geçtiğimiz senelerde Kültür Turlarında yakıt maliyeti %20’lerde seyrederken artık bu maliyet %50’nin üzerine çıkmış,yakıt maliyetlerinin değişkenliği sebebi ile acentalar tur satış rakamlarını hesaplayamamaktadır,tamda bu noktada yarısı bile dolmayan turlar hızla iptal noktasına gelmiştir. 

Yüzbine yakın turizm seyahat acentası  çalışanı, rehberler, otobüsçüler, misafirleri ağırlayan oteller ve turizm tesisleri ayakta kalma mücadelesi vermektedir. En büyük maliyet olan yakıt konusunda eğer hükümet vergi indirimi, ÖTV alınmaması yada başka bir formül üretmezse çok yakın bir zamanda ülkemizin eşsiz güzellikleri öksüz kalacaktır. Hiç değilse ticari yat ve tenezzüh teknelerine uygulanan ÖTV’siz yakıt tedariki hakkı turizm seyahat acentalarına da sağlanmalı ve bu konu ile ilgili çalışma derhal yapılmalıdır.

Aksi halde Kültür Turları destinasyonlarındaki oteller, restaurant ve tesisler kapanmaya yüz tutacak, bu turlar ile şehirlerde yaşanan ticaret hacmi bitecek,bir süre sonra münferit misafir bile alamayan müze ve ören yerleri metruk bir hale gelecektir. 

Turizmin geleceğini en iyi gören ve konunun farkında olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy (ETS) yurtiçi kültür turları departmanını kapatmıştır. Amir kişi bile kendi şirketinde bu departmanı kapattığına göre konunun ne kadar acil ve vahim bir konumda olduğu muhakkaktır.

Ya acentalara can suyu sunulacaktır yada ülkemiz Kuşadası ile Alanya arasında her şey dahil, yerli ve yabancıya otel hizmeti veren TURİZM CENNETİ! haline gelecektir. Öyle ya;

Türkiye’de turizm sadece deniz kum ve güneşten ibarettir!.

Göbeklitepe’den Akdamar Adası’na, Sümela Manastırı’ndan Kapadokya’ya, Selimiye Camii’nden Ani‘ye muhteşem güzelliklerimizi yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunamayacaksak ve acentalarımız kepenk kapatmaya mecbur bırakılacaksa bu ülkede turizmin kadük kalacağı kesindir. 

Seçim yöneticilerimizin!  Ya can suyu, ya çorak toprakta hububat…

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV