Lezzet Dünyasının Oskar’ı Ünlü Şef Ömür Akkor’a Verildi

Dünyanın en iyi yemek kitaplarının yarıştığı, ünlü şeflerin lezzetlerinin buluştuğu ve kitap dünyasının ‘Oskar’ı sayılan, ‘Gourmand World Cookbook Awards’ yarışmasının birincisi; ünlü şef Ömür Akkor’un yazdığı ‘İlk Dönem İslam Sofrası’ adlı kitap oldu.

30 Aralık 12:35

Türkiye’nin gururu olan Ömür Akkor; Osmanlı ve Türk yemek kültürü üzerine yazdığı birçok kitabın yanı sıra, bazen sadece hurmayla, bazense su içerek karnını doyurmuş bir Peygamberin düsturundan yola çıkarak hazırladığı ‘İlk Dönem İslam Sofrası’ adlı kitap ile ‘Arap Yemek Kültürü’ kategorisinde birinci oldu. Tarihin gizli mutfağındaki lezzetleri keşfetmesiyle ve bu lezzetleri kitaplaştırmasıyla adını duyuran, günümüzde bulunabilecek malzemelerle yapılabilecek benzersiz tarifleriyle fark yaratan dünyaca ünlü şef Ömür Akkor, “İlk Dönem İslam Sofrası” adlı, Kaynak Kültür Yayın Grubu – Kaynak Yayınları’ndan çıktı. Ayrıca kitapta kullanılan görseller o döneme ait kaplar araştırılarak ve o kapların Retro çalışmaları yapılarak hazırlandı.

Hz. Peygamber zamanından yola çıkarak, İslam mutfağını günümüze aktarmak amacıyla yeni kitabını hazırladığını söyleyen Ömür Akkor, Arap mutfak kültürünün uzun bir geçmişe dayandığını, özellikle İslamiyet’in yiyecek ve içeceklerde kısıtlamalar yapmasına rağmen o topraklarda ki mutfak kültürünün benzer şekilde yaşanmaya devam ettiğine dikkat çekti.


TAV