Mehmet Sekmen, Erzurum dünyanın marka şehirlerinden biri haline gelecek.

‘Yılın En başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı’ seçilen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’u dünyanın marka şehirlerinden biri haline getirmek için kolları sıvadı.

8 Kasım 23:57

Palandöken dünyanın ‘Davos’u olacak  

‘Yılın En başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı’ seçilen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’u dünyanın marka şehirlerinden biri haline getirmek için kolları sıvadı. Palandöken 2 için bir master planı hazırlayan Sekmen, “Plan Turizm Bakanlığı’ndan onay aldı. Bu projeyi 5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Palandöken’i dünyanın Davos’u yapacağız” dedi. Şehrin turizminin yanı sıra tarım ve sanayisini de geliştiren Sekmen, “Avrupa’nın ilk canlı hayvan borsasını kurduk. OSB’lerde fabrikalar yaptık, yatırımcı çektik. Erzurum artık göç veren değil göç alan bir il” diye konuştu Son 10 yılda belediyecilik hizmetlerinde Türkiye’nin en hızlı değişen ve gelişen şehri Erzurum, dünyanın marka şehirlerinden biri olmak için kolları sıvadı. Sonar tarafından yapılan araştırmada ‘Yılın En başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı’ seçilen Mehmet Sekmen’in vizyonuyla yeniden hayat bulan Erzurum, dünyanın yeni Davos’u olacak. 12.5 kilometreyle Türkiye’nin en uzun pistine sahip olan, uluslararası standartlara sahip 55 pistin toplam uzunluğu ise 87 kilometreyi bulan kış turizminin göz bebeği Palandöken, yeni master planıyla dünyaya adını altın harflerle yazdıracak. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Palandöken’i yeni ‘Davos’ yapmak amacıyla hazırladığı turizm master planı için önümüzdeki dönemde çalışmalar başlatılacak. En az 2 milyar dolar yatırımın planlandığı projeye göre dağın diğer tarafında yer alan ve Palandöken 2 olarak adlandırılan Konaklı Kayak Merkezi, yeniden hayat bulacak. Dağın eteklerinde bir kayak tatil köyü olarak kurulacak olan Konaklı Kayak Merkezi, dünyaca ünlü otel zincirlerine ev sahipliği yapacak. Kayak merkezi ise uluslararası standartlara sahip pistleri, telesiyejleri ve sosyal donatıları kayak severlerin bir numaralı gözdesi halini alacak. Kurulacak spor tesisleriyle 12 ay boyunca hizmet verecek olan Palandöken kayak merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezi, liflerle birleşecek. Ejder markasıyla işletilecek olan her iki kayak merkezi, 5 yıl içinde dünyanın yeni Davos’u olacak.  

 ALTYAPI TAMAMEN DÜZENLENDİ  

Kayak merkezine yönelik hazırlanan yeni master planını paylaşmak için basın mensuplarıyla bir araya gelen Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’u dünyanın marka şehirlerinden biri haline getirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda 2016 yılında işletmesini devraldıkları Palandöken kayak merkezi ile ilk adımı attıklarını anlatan Sekmen, “Dağda tüm altyapıyı yeniden düzenledik. Teknik kapasiteyi yüzde 100 çalıştırdık. Ejder’i ana destinasyon markamız haline getirdik” dedi.  

 AKILLI SİSTEMLE DONATILDI 

Uluslararası standartlarda 55 pistlerinin olduğunu anlatan Sekmen, “12.5 kilometreyle Türkiye’nin en uzun pistine sahibiz. Pistlerimizin toplam uzunluğu ise 87 kilometre. Saatte 24 bin kişiyi taşıyacak bir lift ağı kurduk. Saatte 400 metre suni karlama yapıyoruz. Aydınlatma, personel yönetimi, kameralarla izleme, suni karlama gibi tüm sistemler akıllı ve uzaktan yönetiliyor. 7/24 kameralarla izleyerek dağda güvenlik önlemi alıyoruz. Böylece kaybolma gibi durumların önüne geçiyoruz. Bizde 6 yıldır hiç kayıp vakası yaşanmadı” diye konuştu. 

 10 KM’LİK GECE KAYAĞI  

Palandöken’de kar saklama depoları oluşturduklarının bilgisini veren Sekmen, “100 birim karın 60 birimini muhafaza ediyoruz. Bu karı da suni karlamanın altına seriyor böylece pist kalitesini artırıyoruz. Sezonun başında sezon ortasındaymış konforu sağlıyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca gece kayağı için aydınlatma yaptıklarını aktaran Sekmen, “Avrupa’da 4-5 km gece kayağı yapılma imkânı var. Bizde ise bu 10 km. Gündüz gibi kayak yapabiliyorsunuz” dedi.  

TURİZMİ 12 AYA YAYDIK 

Palandöken’de turizmin 12 aya yayılması için FİFA standardında 20 adet futbol sahası yaptıklarını anlatan Sekmen, spor turizmini yüksek irtifaya yayarak büyük bir fark yarattık. “Burada hem ülkemiz hem de dünyada yüzlerce futbol takımını kamp için ağılıyoruz. Yine Avrupa’nın tek olimpik yüzme havuzunu kurduk. Ayrıca atlama kulelerimiz, curling, buz hokeyi, buz pateni gibi onlarca kapalı spor salonu oluşturduk. Burada birçok sporcu kamp için gelip aylarca konaklıyor, kamp yapıyor” diye konuştu. Ayrıca kültür turizmi, doğa yayla turizmi, su oyunları(sporları) ,rafting ( nehirde ve gölde )kanon ,yamaç paraşütü, buz tırmanışı gibi etkinliklerini de gerçekleştirdik.

 HAVALİMANINA 15 DAKİKA 

Palandöken’in havalimanına 15 dakika, şehre ise 5 dakika mesafede yer aldığını anlatan Başkan Sekmen, “Bu bizi dünyada diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliğimiz” şeklinde konuştu. Dağda 3.500 yatak kapasitelerinin bulunduğunu anlatan Sekmen, geçen yıl 1 milyon 950 bin kişiyi ağırladıklarını, bu yıl 2.5 milyon ziyaretçi hedeflediklerini ifade etti. Turizm Bakanlığı’nın kararı gereği otellerin sürdürülebilir belgesi alması gerektiğini anlatan Sekmen, “Biz bunu 3 yıl önce aldık. Türkiye’de bu alanda belgeyi ilk alan kayak merkezi olduk” dedi.  

 YURTDIŞINA DANIŞMANLIK VERİYOR

Türkiye’deki kayak tesislerinin yanı sıra Bulgaristan, Gürcistan gibi ülkelerin kayak merkezlerine danışmanlık desteği verdiklerini anlatan Başkan Sekmen, Palandöken’in artık Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olduğunu kaydetti. Palandöken’i dünyanın Davos’u yapmak için kolları sıvadıklarını anlatan Sekmen, bu kapsamda dağın diğer tarafından yer alan, 22 kilometre uzaklıkta bulunan, Palandöken 2 adını verdikleri Konaklı Kayak Merkezi için bir master plan hazırladıklarını dile getirdi. Sekmen, şöyle devam etti: “Turizm Bakanlığı’ndan onay aldık. Burada dağın eteklerinde bir tatil köyü kuracağız. Uluslararası otel markaları gelecek. Buraya da futbol sahaları, spor tesisleri yapacağız. Kongre merkezi de kuracağız. Dağda ise uluslararası standartlarda pistler bulunacak. Sosyal donatılar yer alacak. Akıllı sistem burada da uygulanacak. Her iki kayak merkezini de liftlerle bağlayacağız. Bu projeyi 5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Palandöken’i dünyanın Davos’u yapacağız.” 

 60 bin çocuk kayak öğrendi  

Her yıl kış spor okulu açtıklarını anlatan Başkan Sekmen, “Binlerce öğrenciye kayak eğitimi veriyoruz. Şimdiye kadar 200 bin öğrenciyi bulduk. Özellikle kadınlarımız ve kız çocuklarımızın kayak sporunu öğrenmesini çok istiyorum. Onlara özel bir ihtimam gösteriyoruz ayrıca çocuklarımıza yaz spor okulları da düzenledik’’dedi.  

 Avrupa’nın ilk canlı hayvan borsasını kurduk 

Turizmin yanı sıra tarıma ve hayvancılığa da büyük önem verdiklerini anlatan Başkan Sekmen, Avrupa’nın ilk canlı hayvan borsasını Erzurum’a kurduklarını söyledi. Sekmen, “160 bin metrekare alan üzerine Avrupa'nın büyük ve modern canlı hayvan pazarını inşa ettik. Üç yıl önce açtığımız bu borsa Yaklaşık 100 milyon TL'ye mal oldu. Burada 2 bin 500 büyükbaş, 2 bin 500 küçükbaş kapasiteli açık ve kapalı padok, 612 büyükbaş, 1100 küçükbaş barınabilecek ahır, 1300 metrekare yem deposu, 20 adet çoban konaklama evi, 48 kişilik misafirhane, 200 kişilik müzayede salonu, 500 araçlık otopark, arıtma tesisi, polis ve zabıta karakolları, veteriner muayene istasyonu, lokanta, kafeterya, çay ocağı ve cami bulunuyor” dedi. Bu borsayla şehir merkezinde bulunan izbe alandan kurtulduklarını, besicinin daha modern bir alana kavuştuğunu anlatan Sekmen, “Bu borsada 2-3 hayvanı olan besicimiz dahi emeği neyse alıyor. Birkaç kişinin elinde olan fiyat tekelini kırdık, üreticimiz daha mutlu aynı zamanda tarım da organik tarımı destekledik, patates, buğday, ayçiçeği şeker pancarı fasulye nohut ve mercimek yetiştiriyoruz.’ diye konuştu.   

 Ekonomisi geliştikçe göç veren değil göç alan şehir oldu 

Erzurum’un sanayisinin gelişimi için de çalıştıklarını anlatan Sekmen, “Şehirde OSB’nin gelişmesi için fabrika yatırımları yaptık. Yatırımcı fabrika olunca daha hızlı geliyor. 10 adet fabrika inşa ettik. Bu fabrikaları kiralamaya başladık. Tekstilden plastiğe birçok alanda yatırımcıyı şehrimize çektik. En son yatırımı geçen hafta Acun Ilıcalı yaptı. Burada bir terlik fabrikası açtı. 400 kişiyi istihdam etti” dedi. Erzurum’da yapılan bu çalışmalarla son 5 yıldır göç veren değil göç alan bir şehir halini aldığını anlatan Sekmen, şehrin gelişmesi için turizm, tarım, sanayi olmak üzere tüm kollarda çalışıyoruz madenlerimiz kömür, mermer, bakır, manganez ve çimento ham maddesi çıkarıyoruz. Enerjide; rest ges, hesçalışmalarımız sürüyor. Ayrıca Erzurum’u bir bilim şehiri yapmak için kodlama, program yazılımı, gökyüzü-astronomi, bilişim, teknoloji, matematik, doğa tasarımı, akıllı tarım, dene-yap atölyeleri gerçekleştiriyoruz. ‘dedi.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV