Metro Toptancı Market, kurumsal değerleri, iş modeli ve tüm faaliyetlerinin sürdürülebilirlik performansını paydaşlarının bilgisine sunduğu Sürdürülebilirlik Raporu 2016’yı yayımladı.

5 Haziran 14:53

Metro Toptancı Market, tüm iş süreçlerinde mükemmeli ararken vazgeçmediği sürdürülebilirlik konularını anlattığı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Küresel Raporlama İnisiyatifi’nin (GRI) G4 ‘Temel’ ilkeleri ışığında hazırladığı rapor ile ekosisteminde yer alan paydaşları için yarattığı değeri paylaşıyor.

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladıkları 1990 yılından itibaren anlamlı bir ‘iz’ bırakma hedefiyle çalıştıklarını belirterek, “Kazandığımız ticari başarının arkasında etik, şeffaf, yerel ve uluslararası kanunlara titizlikle uyan kurumsal sistemlerimiz ve bu sistemler çerçevesinde hareket eden yetenekli insan kaynağımız bulunuyor. Sürdürülebilirliği iş modelimizin temeli olarak görüyoruz ve bu rapor ile sürdürülebilirlik için vazgeçilmezlerimizi paydaşlarımızın bilgisine sunuyoruz” dedi.

 

Her şey sürdürülebilir bir gelecek için

Aldıkları her kararın gelecek nesillere etkisini düşündüklerini vurgulayan Özerkan, şunları kaydetti: “Sahip olduklarımızı korumak, çeşitliliği sağlayabilmek, damak paletimizi zenginleştirmek, yenilik yaratarak sektöre yön verebilmek için hayata geçirdiğimiz projelerde, çevreye ve topluma karşı sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Bu doğrultuda Coğrafi İşaretli Ürünler projemizle bugüne kadar, kaybolma tehlikesi yaşayan çok sayıda ürüne sahip çıktık. Sürdürülebilir balıkçılık, hayvan refahı, hayvan ırklarının korunması ve et izlenebilirliği projelerimizle bir yandan kaybolmaya yüz tutmuş palamut, kıvırcık kuzu gibi hayvan ırklarını koruma altına alırken, diğer yandan hayvanların çiftlikten mağazaya kadar olan sürecini izleyerek ürünlerin gıda güvenliğinden emin oluyoruz.”

 

Metro, üretici ile tüketici arasında köprü kuruyor

Türkiye’de üretilen meyve ve sebzelerin ancak %52'sinin tüketicinin tabağına gelebildiği gerçeğinden hareketle TÜBİTAK iş birliğiyle Gıda Kayıplarının Azaltılması Projesini başlattıklarını dile getiren Genel Müdür Kubilay Özerkan, “Gıda kaybını ve atığını en aza indirmek için kendimizi üretici ve tüketici arasında bir köprü olarak konumlandırıyoruz. Tedarik zincirimizi tarladan tüketicinin tabağına kadar bir bütün olarak ele alıyoruz” dedi.

Gıda kayıplarını önleme konusundaki çalışmalarını bir adım ileriye taşıyan Metro, sektörün öncü 50 restoranının şefleri ve işletmecileriyle 100 noktada güçlerini birleştirdi; Metro Gıda Hareketi’ni başlattı. Bu yeni hareket, gıda kayıp ve atıklarının önlenmesi için farklı kanallardan tüketicilere ulaşarak bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

 

Akıllı enerji çözümleri

Sadece gıda kayıp ve atıkları konusunda değil, harcadığımız su, enerji ve işgücü konusunda da sürdürülebilir ve verimli bir yol izlememiz gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla 2030 yılında 2011’de kullandığımız enerjinin yarısını kullanmak için akıllı enerji çözümleri arıyoruz. 2016 yılında Antalya mağazamıza 390 kwp’lik güneş enerjisinden elektrik üretim santrali kurduk. Bu sistemle yılda 700.000 kwh’lik enerji tasarrufu sağlayarak 140.000 ton CO₂ emisyonunun engelledik. 2015 yılına göre yenilenebilir enerji kullanımımızı %158 oranında artırdık. İklim değişikliği ile mücadelede bu tarz bütüncül çözümlerle hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Türk şeflerine destek

Özerkan, Fresh Food Academy, Kasap Okulu gibi sektöre özel olarak hazırlanan eğitim programları ile çalışanlarının eğitim ve bilgisini geliştirdiklerini, işveren markasına yatırım yaptıklarını, Gastronometro ile Türk gastronomi dünyasını ve Türk şeflerini uluslararası boyutta desteklediklerini belirtti. “Metro’da bizi başarıya götüren asıl şey, başarıya ulaşana kadar her gün yeniden ortaya koyduğumuz mükemmellik arayışımız. Vazgeçmeden uyguladığımız kurumsal rutinlerimizle paydaşlarımızın işlerine değer katıyor, markamıza duyulan güveni haklı çıkarıyoruz. Mükemmelleşmenin hiçbir zaman sonu gelmeyecek bir yolculuk olduğuna inanıyor, kolay vazgeçmemeyi ilke ediniyoruz.”


TAV