Metro Toptancı Market ve Gastronometro, eşsiz lezzetleri ile Sirha İstanbul Fuarı’na damgasını vurdu

Metro Toptancı Market’in Türk mutfak kültürü ve gastronomisinin geleceğine sahip çıkmak üzere hayata geçirdiği projesi Gastronometro açılışının birinci yılında ikinci kez katıldığı Sirha İstanbul Fuarı’nda yer alan standıyla fuara damgasını bir kez daha vurdu.

26 Kasım 10:46

Dünyadan ve Türkiye’den her biri alanında uzman çok sayıda konuk ile farklı gastronomik deneyimler sunan Gastronometro ekibi, standı ziyaret eden konuklara unutulmaz deneyimler yaşattı.

24-26 Kasım tarihleri arasında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Sirha İstanbul Fuarı’nda iki ayrı platformla yer alan Metro Toptancı Market, aynı zamanda Anadolu Lezzet Envanteri standına ve paneline de destek verdi. Sektördeki yenilikler ve global gastronomi trendleriyle Horeca profesyonellerine ilham vermeyi amaçlayan Gastronometro, yerel bilgi birikimiyle uluslararası tecrübeleri harmanladığı etkinlikleri ile konukları keşif dolu bir yolculuğa çıkarttı.

Kokuya merakıyla yola çıkıp hem koku geliştirmek hem de kokunun varlığı ve algısına merak duyması ile bu alanda uzmanlaşan Türkiye’nin ilk koku uzmanı Vedat Ozan gerçekleştirdiği sunumda gündelik yaşamda karşılaştığımız kokuların hayatımıza etkilerini paylaşırken, yemek ve koku arasındaki bağlantıyı sarsıcı lezzet sunumlarıyla gerçekleştirdi.

Yemek kültürü araştırmacısı ve Metro Kültür Yayınları Yönetmeni Nilhan Aras ve Gastronometro’nun eğitmen şefi Vedat Demir; Anadolu mutfağının benzersiz ürünlerinin başrolde olduğu tat eşleşmeleri ile fuar ziyaretçilerine farklı lezzetler sundular. 

 

Gastronomi dünyasının en önemli isimlerinden unutulmaz sunumlar

Londra’nın Soho House bünyesinde hizmet veren en önemli gece kulübü Nightjar ekibinden Antonio Pescatori Londra’dan dünyaya yayılan miksoloji trendlerini aktarırken, yaptığı demo kokteyllerle de katılımcılardan tam not aldı.

Dünyaca ünlü tat eşleşmesi uzmanı İngiliz şef Paul Da Costa-Greaves ise mikro filizlerle hazırladığı unutulmaz sunumlarla katılımcılara deneysel bir tadım yaşattı.

 

Anadolu’nun Lezzet Envanteri

Metro Toptancı Market’in Mutfak Dostları Derneği ile hayata geçirdiği; Türkiye’ye özgün doğa koşullarda yetiştirilen coğrafi işaretli ürünlerin korunmasını, ulusal ve global çapta tanıtılmasını, yerel üretici ve dolayısıyla da ülke ekonomisi için katma değer yaratılmasını amaçlayan Anadolu Lezzet Envanteri’ne kayıtlı 59 ürün tanıtıldı. Ülkemizin bereketli topraklarının yok olmaya yüz tutmuş ürünlerinin koruma altına alınarak listelendiği bu envantere dahil olan ürünler Anadolu Lezzet Envanteri standında ziyaretçilerle buluştu.


TAV