Mezopotamya Gastronomi Platformu kuruldu

Güney Doğu Anadolu coğrafyasının gastronomi zenginliklerini tanıtmak, tarladan sofraya sürdürülebilir projelere destek olmak, bölge şehirlerini birer Gatro-kent’e dönüştürmek amacıyla ‘Mezopotamya Gastronomi Platformu’kuruldu.

15 Mart 00:00

Mezopotamya Gastronomi Platformu kuruldu

 

Güney Doğu Anadolu coğrafyasının gastronomi zenginliklerini tanıtmak, tarladan sofraya sürdürülebilir projelere destek olmak, bölge şehirlerini birer Gatro-kent’e dönüştürmek amacıyla ‘Mezopotamya Gastronomi Platformu’kuruldu.

 

Diyarbakır The Green Park Hotel’de ilk toplantısını gerçekleştiren Mezopotamya Gastronomi Platformu (M.G.P)kurularak çalışmalarına başladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve etrafındaki şehirleri kapsayan platformun ilk toplantısına 11 ilden yaklaşık 60 kişi katılım gösterdi. Platform kanalıyla öncelikli olarak bölgenin gastronomi potansiyelini artırmak, şehirlerin ve yerel üreticilerin markalaşmasına katkıda bulunmak, az bilinen ürün ve lezzetlerin tanıtılmasını sağlanmak hedefleniyor. 

 

Diyarbakır’da düzenlenen ve yoğun ilgi gören ilk toplantıda Mezopotamya Gastronomi Platformu (M.G.P) Başkanlığına seçilen deneyimli turizmci Hüseyin Aslan şunları söyledi:“Gastronominin ana vatanı Mezopotamya bölgesindeyiz, bu coğrafyanın çocukları olarak adını tarihe büyük puntolarla yazdırmış olan Mezopotamya bölgesinin yiyecek içecek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Şehirlerimizin her biri Gastro-kent olabilecek potansiyele sahip. Bölgemiz için gastronomi alanında ortak akılla hareket edecek bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşünüyorduk. Geniş katılımla ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıya katılan başta Diyarbakır İl Kültür Turizm Müdürü Cemil Alp, Belediye Kültür Daire Başkanı Ali Çelik, Diyarbakır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Fındıkdalı,  eski Vakıflar Müdürü Metin Evsen, TGA Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Selda Çiçek Veske’ye Turizmci Hotel Genel Müdürü Abdullah Çimen  İşletmeci Taner Durmuş ve katılan diğer tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum.Platformun kurulmasında bize her konuda fikir ve düşünceleriyle destek olan Gastronomi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Güneli’ye de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Amacımız kamu ve özel sektör iş birliğiyle Mezopotamya gastronomi kültürünü daha da yukarılara taşıyıp geniş kapsamlı çalışmalar yapabilmektir. Katılım gösteren, destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Mezopotamya Gastronomi Platformu’nun resmiyet kazanması, yönetim, üye ve teşkilatlanma çalışmalarının yürütülmesi için Başkan yardımcılığına Selahattin Okçu ve Şemsettin Yıldız getirilirken , Genel Sekreter M.G.P sözcüsü Handan Atay ve Bölge Basın Danışmanı Nesrin Erdoğmuş olmustur.

Platform yönetimi önümüzdeki günlerde bölge illerimiz Valiliklerini  ziyaret edecek İl Kültür ve Turizm müdürlūkleriyle temaslarda bulunacaktır. 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV