Müze biletlerine sürpriz zam

Sezonbaşı verilen Müze fiyatlarına ŞOK zam

11 Temmuz 13:17

Örenyeri ve Müze girişlerine sezon başında tur pas fiyatlarını veren acentalar şaşkın. Geçen yıl sezon ortasında yapılan artışları bir şekilde kurtaran acentalar şu anda durumumuz malum dediler. Biletten Kart sistemine geçişlerde de geçikmeler olmuştu. Ören yeri giriş ücretleri sezon öncesinde fiyatları belirleyip acentelere sunmalarını istiyoruz. 

2018'in Ekim ayında müze ücretlerine yapılan yüzde 50 zammın üzerinden bir yıl geçmeden müze ve müzekart ücretlerine 15 Temmuz 2019'dan itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. 

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: Müze kartın fiyatını sabit tutacağız

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) müzeler, müze haline getirilmiş tarihi binalar ve düzenlenmiş örenyerlerini ziyaret edeceklerden; 15 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeni giriş ücretleri alınacağını açıkladı.

Yüzde 20 zam

Müze ücretlerine yapılacak zam ortalama yüzde 20 civarında olacak. Örneğin İstanbul Ayasofya Müzesi'ne giriş ücreti 60 TL iken 15 Temmuz'dan itibaren 72 TL olacak. Topkapı Sarayı'na giriş ücreti de 60 TL'den 72 TL'ye yükselecek. DÖSİMM'in yeni tarifesine göre müze ve ören yerleri giriş ücretleri 15 Temmuz'dan itibaren aşağıdaki şekilde olacak.

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV