Paskalya Bayramı Covid-19 nedeniyle buruk kutlandı....

Hristiyan alemi bugün en önemli bayramlarından biri olan Paskalya’yı kutluyor.

12 Nisan 17:35

Paskalya Bayramı 

Hristiyan alemi bugün en önemli bayramlarından biri olan Paskalya’yı kutluyor. Bir diğer adı ile Diriliş Günü olarak da bilinen Paskalya Bayramı, Büyük Perhiz denilen oruç döneminin bittiği gün kutlanır.

Nedir Büyük Perhiz?

Paskalya Bayram’ı öncesi 7 hafta boyunca tutulan bir oruçtur. Bu dönemde hayvansal gıda tüketilmez. Sadece bitkisel gıdalar ile beslenilir. Tutulan bu oruç ile insanın ruhunu ve bedenini arındırdığına inanılır.

Her sene kiliselerde ayinler yapılır, dualar okunur, mumlar yakılır ve halkın büyük katılımı ile Hz. İsa’nın yeniden dirilişi kutlanır. Ancak bu sene, 2020 yılında,  Covid-19 virüsü nedeni ile Hristiyan halkı Paskalya’yı evlerinde karşılamıştır.

Paskalya döneminde en bilinen ritüellerden biri de Paskalya çöreği yapmaktır. Genellikle evlerde Paskalya çöreği yapılır ve Bayram günü yenir. Aynı zamanda bu dönemde yumurtalar haşlanır ve genellikle kırmızı olmak üzere rengarenk boyanır. İnsanlar birbirlerine boyadıkları yumurtaları ve yaptıkları çörekleri hediye ederler ki bu da birliği ve beraberliği arttıran etkinliklerdir. 

Dilerim bu kötü günler geride kalır ve her sene olduğu gibi yeniden hep birlikte ve sağlıkla kutlanmaya devam edilir.  Sağlıklı günler diliyorum.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV