Restaurant ve Oteller yeni dönemde GT Hiyjen belgesiyle kapılarını açıyor...

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği, Türk Turizmi'nin gelişmesine katkı sağlama amacı ile özenle çalışıyor.

5 Haziran 17:41

MİSAFİRLERİNE DEĞER VEREN RESTORANLAR ve OTELLER KAPILARINI "GT HİJYEN BELGESİ'' İLE AÇIYOR

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği, Türk Turizmi'nin gelişmesine katkı sağlama amacı ile özenle çalışıyor.Dernek, küresel çapta fazlasıyla olumsuz etki yaratan Covid-19 sürecinde; çalışmaları hemen hemen 3 yıldır devam eden Hijyen Sertifikasyon Belgesi'nin tüm standartlarını hızla tamamlayarak "Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi" adı ile hayata geçirdi.

Dernek Başkanı; Gürkan Boztepe, Koronavirüs sonrası tüketicinin hijyen konusunda fazlasıyla dikkatli hareket edeceğine dikkat çekerek; "İlk etapta Michellin'e alternatif olarak, Restoran Derecelendirme ve Hijyen Standartları için Kalite Derneği ve Diversey Firması ile bakanlık kriterlerine entegre bir şekilde bir plan hazırladık.Plan hazırlanırken dünyada kullanılan tüm sistemler araştırıldı.Buradaki amaç; ülkemizde de tüm dünyada geçerli standartlar ile çalışılabileceğini kanıtlamak.Çok ciddi ivme kazanmış bu sektörün kriz sonrası en hızlı çıkışı yakalayacak sektör olduğunun bilincindeyiz." dedi.

 İngiltere ve Türkiye de ofisleri olan; X Sights Araştırma Şirketi ile Gastronomi Turizmi Derneği tarafından yapılan araştırma sonuçlarının ülkede yankı yarattığını, Pandemi Sonrası Gastronomi ve Araştırma sonuçlarına ilişkin raporlarda dikkat çeken tespitlerin önem arzettiğine de değindi.

Araştırma sonuçlarından bazılarına yer vermek gerekirse;

"Hijyen Sertifkası restoran seçiminde ne kadar etkili?" sorusuna verilen tüketici yanıtlarında; "Oldukça etkili olacağına inanların oranı %88"; Çok etkili olur diyenlerin oranı %49"; "Hiç ekili olmaz cevabı verenlerin oranı ise %1" de kalmıştır."

Ayrıca "Restoran tuvaletlerinde sterilizasyon %91"; "Misafirlerin ateşinin ölçülmesi %88"; "Mutfak personeli hijyen için bone, maske, önlük, eldiven, galoş gibi önlemler %86" oranında tüketiciye güven sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.

GTD tarafından kişiye ve kuruma özel olarak verilecek Uluslararası Akreditasyonda; çalışan personele ve mekana hazırlanan sertifika haricinde, yurtdışından onaylı GT Hijyen kartları, fotoğraflı ve barcodlu şekilde kişiye özel teslim edilecek.40 saatlik hijyen eğitimi ardından dünyaca ünlü Diversey Firması, bakanlık kriterleri ile hazırlanmış 200 soru ile sahada denetleme yapacak.Bu denetleme başarı ile bitiren kişi ve kurumlar GT Hijyen Sertifikası'nı ve Cardcert Kart'ını almaya hak kazanacaklar.Bu sertifikayı alan kurumların TC.Kültür Turizm Bakanlığı Sertifikalandırma Birimi'ne ve Türsab'a bildirilmesinin ardından, "www.gthijyenbelgesi.com" web sayfasında da bulundurulması ile yerli yabancı turistlerin güven ve huzur ile iletişim içinde olmaları sağlanacak.Ayrıca sertifikaya hak kazanan kurumlar, GTD Sosyal Medyası'ndan ve basından da periyodik olarak güncelleniyor olacak.

Hijyen Belgesi'nin sağlayacağı bu yeni ve şeffaf düzenin, Gastronomi Turisti'ne güven vaat ettiği bir gerçek.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV