RÜYA TANER  Türkiye’ de ve yurt dışında konserlerine hız verdi...

KKTC Devlet Sanatçısı, Cumhurbaşkanı Özel Sanat Danışmanı Konser Piyanisti RÜYA TANER Türkiye’ de ve yurt dışında konserlerine hız verdi

15 Şubat 00:27

 

KKTC Devlet Sanatçısı, Cumhurbaşkanı Özel Sanat Danışmanı Konser Piyanisti RÜYA TANER

Türkiye’ de ve yurt dışında konserlerine hız verdi

 

2001 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı “Özel Sanat Danışmanlığı” yanı sıra, “Kuzey Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali” Sanat Danışmanlığını da yürüten Konser Piyanisti Rüya Taner,  2020 yılında Avusturya, Malta, İskoçya ve Portekiz gibi birçok ülkede konserlerine başladı.

İlk müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamışve  küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve TulgaÇetiz ile sürdüren Rüya Taner, 11 yaşında “Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası ” ndan yararlanarak KKTC bursu ile kazandığı Londra’da Guildhall School of Music andDrama’da ProfJoanHavill’in öğrencisi oldu.

Öğrencilik yıllarında, ünlü Fransız Piyanist Pascal Roge (Nice)’ninperfeksiyon kurslarına katılan ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Manastır’ında onunla birlikte vermiş olduğu iki piyano resitali ile  müzik çevreleri tarafından büyük yankı uyandırmıştır.

 Tüm İngiltere çapında katılmış oldu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Rüya Taner, “Ulusal Mozart Yarışması”, ”Oxford ve Hatfield Yarışmaları”, “Franz Liszt Yorumları” birincilik ödülleriyle, 1998 “WigmoreHall”’da vermiş olduğu Debut resitali ile müzik eleştirmenlerinden övgüler almıştır. Rüya Taner uluslararası alandaki çalışmalarına ağırlık vermiş bu çerçevede yurtdışında en cok konser veren konser piyanistlerimizdendir.

WigmoreHall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith SquareHall ve FairfieldHall gibi İngiltere’nin ünlü konser salonlarının yanı sıra ülkesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin birçok kenti başta olmak üzere, ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Letonya, Lüksemburg, İran, İskoçya, İsrail, İsviçre, İtalya, Macaristan, Mısır, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna ve Yunanistan'da solo resitaller oda müziği konserleri vermiş ve orkestralar eşliğinde solist olarak yer almıştır.

Konser vermiş olduğu orkestralar arasında Türkiye'nin Devlet Senfoni orkestralarının yanı sıra özel orkestralar,TSK armoni mızıkalarıyla, Macaristan MAV Orkestrası, Belçika Kraliyet Orkestrası, Ukrayna, Bosna Hersek, Makedonya Filarmoni Orkestraları, Bulgaristan Opera Orkestrası, Minsk Oda Orkestrası, Selanik, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan,Türkmenistan Senfoni Orkestraları ve Umman Sultanlık Orkestrası yer almaktadır.

Steinway&Sons Piyanolarının sanatçısı seçilen Rüya Taner’in 1996 yılında Brüksel’de “Mozart Piyano Konçertosu No21”, 1998 de “WigmoreHallDebut Resitali” canlı kayıtları ve 2003 yılında Prag’da Rudolfinum Salonundaki ilk stüdyo kaydı olan “Avrupa’nın Tatlı Suları” başlıklı CD’leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü almaktadır.

Son yıllarda, solistik kariyerinin yanı sıra, yeni nesil solist arkadaşlarıyla ve “Adap”a bağlı piyanistlerle birlikte “Oda Müziği” konserleri vermektedir.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV