Sanayi ve Turizmde Ciddi Bir Dönüşüme İhtiyaç Var

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Türkiye'nin ciddi bir sanayi ve turizm dönüşüm reformuna ihtiyacı olduğunu açıkladı.

18 Ağustos 13:17

Sanayi ve Turizmde Ciddi Bir Dönüşüme İhtiyaç Var

HeTürkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Türkiye'nin ciddi bir sanayi ve turizm dönüşüm reformuna ihtiyacı olduğunu açıkladı.def ekonomik parametrelerin konması ve bunu destekleyen reformların hayata geçirilmesi gerektiğini açıklayan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Türkiye'nin ciddi bir sanayi ve turizm dönüşüm reformuna ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Sanayi ve turizmde ciddi bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirten Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, “Hedef ekonomik parametrelerin konması ve bunu destekleyen reformların hayata geçirilmesi gerekli. Türkiye'nin ciddi bir sanayi, turizm dönüşüm reformuna ihtiyacı var. Bu toplu bir ekonomik dönüşüm paketine dönüştürülürse, yapılanlardan orta ve uzun vadede sonuçlar alırız.” dedi.

Her gün “kurumsal yönetim” konuşuyor olmamız lazım

Kurumsal yönetim konusunun her türlü unsuruyla merkeze konulması gerektiğini sözlerine ekleyen Saka, “Yapısal çözümler üretilmediği sürece şirketlerin yapısı çok kırılgan kalıyor ve krizlere karşı dayanamıyor. Kurumsal yönetim esasında o kadar merkezi ve önemli bir kavram ki. Her gün bunu konuşuyor olmamız lazım. Bugün Türkiye, dünyanın farklı coğrafyalarındaki sermayeye erişimde sınırlı. Örneğin Brezilya'da 200 milyar dolara yakın 3G diye dünyanın en büyük işte özel sermaye fonlarından biri var. Dünyanın önemli şirketlerinin sahibi hissedar. 200 milyar dolar Türkiye'nin neredeyse dörtte bir milli geliri. 100 milyar dolar bandını aşan şirketimiz maalesef yok. Bugün Kore'de bu bandı aşan 20’ye yakın şirket var. Bu noktada politikalar üretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Sanayi ve ekonomide tam bağımsız olmak için kutup yıldızı gerekli

Kurumsal yönetimin uzun bir yolculuk olduğunu belirten Saka, “Sanayide, ekonomide tam bağımsız olmak için kutup yıldızımız olması lazım, oraya doğru bizi götürebilecek her türlü adımı, stratejiyi kurmamız gerekli. Türkiye’nin önemli bir merkez olma potansiyeli var ve ekonomik olarak önü açık. Ama önemli olan bu potansiyeli ortaya çıkartmak adına Türkiye'nin iyi dizayn edilmiş yeni bir ekonomi yol haritasının olması.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

TKYD Hakkında: Kurumsal yönetim anlayışının ülkemizde tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi misyonuyla hareket eden Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), 2003 yılında gönüllü bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulmuştur. Adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri üzerine inşa edilen kurumsal yönetim anlayışının, etki ettiği tüm alanlarda yol gösterici olma misyonuyla hareket eden TKYD, özel sektör, kamu kuruluşları, medya, düzenleyiciler, sivil toplum kuruluşları ve akademik dünya arasında bir iletişim ağı kurarak kurumsal yönetim uygulamalarının gelişmesini hedeflemektedir. TKYD, UN Global Compact imzacısı ve ICGN üyesidir.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV