"Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması" Kapanışını Yaptı

Esenler Belediyesi'nin, medeniyet tarihinin suyun tarihi ve hikâyesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirdiği "Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması", Balkanlı sanatçıların performanslarını sergiledikleri konserle kapanışını gerçekleştirdi.

24 Mart 13:07

Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması" projesi kapsamında 8 Balkan ülkesinden 9 şehir, 22 Mart Dünya Su Günü'nde Esenler'de bir araya geldi. Bir çok kültürel etkinliğin yer aldığı tarihi buluşma, D. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen "Sudan Yansıyan Nağmeler" konseri ile kapanışın yaptı.

 

Balkan Ülkelerine Kültürel Gezi

22-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen buluşmada; Niş (Sırbistan), Filibe (Bulgaristan), Köstence (Romanya), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova), Berat (Arnavutluk), Travnik (Bosna Hersek), Ohri (Makedonya) ve Amasya şehirleri olmak üzere 8 Balkan ülkesinden 9 şehir, su yolu birlikteliği kapsamında ilk olarak Esenler'de buluştu. Balkan ülkelerinden gelen Belediye Başkanları ve sanatçıların da katılımıyla gerçekleşen buluşmada kültürel kardeşlik bağı kuruldu. Balkan ülkelerinden gelen misafirlere özel olarak hazırlanan kültürel gezi kapsamında, ADELL Ab-ı Hayat Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi ziyaretlerinin ardından gemiyle Boğaz turu yapıldı.

Proje kapsamında Türkiye'ye gelen sanatçılar ve ekiplerinin gösterileriyle renklenen tarihi buluşmanın kapanış gecesinde sergilenen performanslar, izleyicilere keyifli anlar yaşattı. "Su" ile ilgili eserlerin ve Balkan ezgilerinin seslendirildiği gecede, ESEV (Esenler Sanat Evi) hocalarının söylediği türkülerle kapanış gerçekleşti.

 

AB-RU'larda Su Kasidesi 30 Nisan'a Kadar Ziyarete Açık

"Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması" projesi kapsamında, Fuzuli'nin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'i öven 32 beyitlik "Su Kasidesi"ni ebru eseri ile anlatan ve dünyada bir ilk olan Hikmet Barutçugil'in "Âb-Rû’larda Su Kasidesi" isimli sergisi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde 30 Nisan'a kadar ziyaretçilerine açık olacak. 


Fotoğraf Galerisi

TAV