Tarımda büyük buluşma: Ulusal Ürün Konseyleri Mersin’de bir araya geliyor

Güvenilir Ürün Platformu ve Mersin Ticaret Borsası iş birliği ile Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması ve Ödül Töreni 30 Mayıs’ta Mersin’de düzenleniyor.

21 Mayıs 23:52

Tarımda büyük buluşma: Ulusal Ürün Konseyleri Mersin’de bir araya geliyor

Türkiye’nin markalaşma yolunda ilerleyen en önemli ve stratejik sektörü olan tarımın ulusal düzeyde güncel durumunu değerlendirilmek ve sektörün çatı kuruluşlarını bir araya getirmek amacıyla Güvenilir Ürün Platformu ve Mersin Ticaret Borsası iş birliği ile Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması ve Ödül Töreni 30 Mayıs’ta Mersin’de düzenleniyor.

Tarım sektörüne yön veren ürün gruplarındaki güncel gelişmeleri değerlendirmek ve milli stratejilerin şekillenmesinde yol gösterici olmak amacıyla Mersin Ticaret Borsası ve Güvenilir Ürün Platformu iş birliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile düzenlenecek Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması ve Ödül Töreni 30 Mayıs’ta Mersin’de yapılacak.

Türkiye’nin ulusal tarım politikalarının belirlenmesindeki en etkin kurumları olan ve tarım kanunu kapsamında kurulan Ulusal Hububat Konseyi, Ulusal Çay Konseyi, Ulusal Fındık Konseyi, Ulusal Süt Konseyi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Ulusal Pamuk Konseyi ve Ulusal Baklagil Konseyi başkanlarının sunum yapacağı buluşma bugüne dek düzenlenen ilk ortak konseyler toplantısı olacak. Ev sahipliğini Mersin Ticaret Borsası’nın yapacağı bu önemli etkinliğe, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılarak bakanlığın güncel çalışmalarını paylaşması bekleniyor.

Ürün konseylerinin önemine değinen etkinliğin ev sahibi Mersin Ticaret Borsası ve Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir; “Özellikle içerisinden geçtiğimiz son 3-4 yıllık süreçte pandemi, Rusya ve Ukrayna savaşı, başta kuraklık olmak üzere iklim değişikliği, ülkemiz coğrafyasında yaşanan gelişmeler tarım ve gıda sektörünün stratejik önemini açıkça göstermiştir. Ürün konseylerimiz oldukça zengin bir donanıma sahiptir, çünkü üreticiden tüccar, ihracatçı ve sanayicisine, araştırma enstitülerinden üniversitelere kadar her kesimi kapsamaktadır. Bu yapı ile ürün konseyleri, tarım politikalarımızın etki analizinin tespiti için en doğru adrestir. Ürün Konseylerinin kuruluş amacı 'ulusal tarım politikaları çerçevesinde çalışmalar yapılması' olarak Tarım Kanunu’nda belirtilmiştir. Bizler de bu süreçte daha aktif yer almak istiyoruz. Bugüne kadar Bakanlığımız nezdinde böylesi bir buluşma ilk kez gerçekleşiyor. Ana hedefimiz Bakanlığımızın son dönemde hayata geçirmeyi hedeflediği Tarımsal Üretimin Planlanması ve en son 2001 yılında gerçekleştirilen tarım sayımına katkı sunmaktır. diye konuştu.

Üreticiye teşekkür edilecek Etkinlikte yer alacak Özkan Taşpınar (Ulusal Hububat Konseyi Başkanı), Yusuf Ziya Alım (Ulusal Çay Konseyi Başkanı), Hamza Bölük (Ulusal Fındık Konseyi Başkanı), Hamit Can (Ulusal Süt Konseyi Başkanı), Atay İşimtekin (Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı), Dr.Mustafa Tan (Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı), Ahmet Hacıince (Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı), Bertan Balçık (Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı) ve Abdullah Özdemir (Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı) kendi ürün gruplarının güncel durumu ile ilgili sunumlar yapacak. Konsey sunumları ve ortak toplantı sonrası her konseyin önerisi ile en az iki kuruluşa ödül verilecek. Ödül alanların tarım bakanlığının desteklerinden yararlanan kuruluşlar olması hedefleniyor.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV