Tatil parası babadan, harçlık Avantajix’ten

"Alışveriş yapan herkese para veren" Avantajix, ailesinin tatil planlamasını yaparak okul harçlığını çıkarmaya çalışan öğrencilerin gözde internet sitesi oldu

25 Ocak 10:14

Dünyadaki online alışverişlerin dörtte birine yakınında kullanılan "cash-back shopping" (para iadeli alışveriş) uygulamasını Türkiye'ye taşıyan Avantajix, öğrencilere yarıyıl tatilinde okul harçlıklarını çıkarma fırsatı sunuyor.

Resmi ve özel okullarda okuyan 18 milyon öğrenci yarıyıl tatiline girerken, evlerde tatlı bir tatil telaşı yaşanmaya başlandı. Özellikle son dakikaya bırakılan tatillerde, en uygun seçenekleri bulabilmek için bilgisayar başında yoğun mesai harcanıyor.

Araştırmalar, Türk tüketicilerin en az 3 ya da 4 internet sitesi taradıktan sonra tatil için karar verdiğini ortaya koyarken, bu olanağı arama motorlarına gerek kalmadan kullanıcıların hizmetine sunan Avantajix, tatil planlamalarında en sık başvurulan internet siteleri arasında yer almaya başladı.

Avantajix Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, 300'ü aşkın alışveriş sitesini tek çatı altında topladıkları platformda, uçak bileti, otel rezervasyonu ve paket tur satan yerli ve yabancı internet sitelerinin de yer aldığını belirtti.

Tüketicilerin, planlamalarını Avantajix üzerinden yapmalarının tatillerin daha ucuza gelmesini sağladığını anlatan Kayral, şunları söyledi:

"Yarıyıl tatili için internetten uçak bileti, otel rezervasyonu ya da paket tur satın almak isteyenler, bu sitelere direkt girmek yerine Avantajix üzerinden girerlerse, biz bu sitelerden bir komisyon alıyoruz. Aldığımız komisyonu tüketiciye nakit olarak ödüyoruz. Örneğin bir aile, uçak gidiş geliş ve otel rezervasyonunu Tatil.com'dan satın alıyor. Tatil.com'a direkt değil de Avantajix üzerinden gidildiğinde bu siteden komisyon alıyoruz. Bu komisyonu da o tatili satın alan tüketiciye ödüyoruz. Her sitenin verdiği komisyon farklı. Komisyon miktarı Tatil.com'da başka iken Hotels.com'da veya Booking.com'da başka olabiliyor. Rakamlar yüzde 2 ile yüzde 8 arasında değişiyor ve tatil beklenmedik şekilde ucuza geliyor."

Yarı yıl tatili ile birlikte çok sayıda yeni öğrenci üye kaydı aldıklarını ifade eden Kayral, "Gençler, Avantajix üzerinden tatil satan sitelere giderek, ailelerinin tatil planlamalarını yapıyorlar. Çoğunlukla babanın ödeme yaptığı bu küçük girişim sonucunda öğrencilerin de çok ciddi miktarlarda okul harçlığı çıkardığını öğrendik. Yani tatil parasını baba ödüyor, harçlığı da Avantajix veriyor" dedi.


TAV