Tatil Planlamasında Mobil Kullanım 3 Katına Çıktı

Akıllı telefonların yaygınlaşması tatil planlama alışkanlıklarını da değiştirdi. Kullanıcılar tatil planlarını ve satın alma işlemlerini artık çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden yapıyor. Türkiye’nin en büyük uçak bileti karşılaştırma sitelerinden olan Enuygun.com’un Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Özellikle 20-45 yaş arası kullanıcılar, uçak bileti ve otel karşılaştırmalarını mobil cihazlar üzerinden yapıyor, hatta üyelik sistemi sayesinde uçak bileti fiyatlarına cep telefonundan bakıp tabletten satın alabiliyorlar” dedi.

15 Kasım 17:48

Gençler mobil kullanımı sevdi

Enuygun.com'da her ay 300.000'den fazla uçak bileti satışı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Hacıbayramoğlu, “Son yıllarda özellikle 20-45 yaş arası kullanıcılar, bilet aramalarını mobil cihazlar yani akıllı telefonlar üzerinden yapıyorlar. Okulda, kafede, restoranda, iş yerinde gün içerisinde yaşamın her alanında bilet aramaları genelikle mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu sayede kullanıcılar uçak bileti ve otel fiyatlarını karşılaştırıp hızlı bir şekilde tatiliyle ilgili diledikleri her yerde hazırlık yapabiliyorlar. Hatta kullanıcılar üyelik sistemi sayesinde sabah iş yeri servisinde uçak bileti fiyatına bakıp, öğle tatilinde rezervasyon yapıp, akşam da evlerinden bilet satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar” diye konuştu.

 

Mobil kullanıcılar arttı

Mobil kullanımının yaygınlaşması ile  Enuygun.com’un da mobil-öncelikli bir şirket haline geldiğini belirten Hacıbayramoğlu, “Bundan 2 yıl önce mobil cihazlardan bilet arayanların oranı %25 iken, günümüzde bu oran %70’e kadar yükseldi, yani yaklaşık olarak 3 katına çıktı diyebiliriz. Bu dönemde biletini mobil cihazlardan satın alanların sayısı da arttı. Hatta arama ve satın almaları farklı cihazlardan yapanların sayısı da çok fazla. Enuygun.com'un üyelik sistemi sayesinde farklı cihazlardan aynı bilgilere ulaşılabiliyor olması da kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Kullanıcıların satın alma alışkanlıklarına baktığımızda mobil cihazların artık ciddi oranda seyahat planlarımızı etkilediğini ve satın alma işlemlerine yardımcı olduğunu görüyoruz” dedi.

Aylık 10 milyondan fazla ziyaretçi sayısına ulaşan Enuygun.com’un mobil uygulaması olan "Uçak Bileti by Enuygun.com"  bugüne kadar 1,5 milyonun üzerinde kişi tarafından indirildi.


TAV