Tayvan’ın EV ve Akıllı Şehir Endüstrisi’nde öncü kuruluşları İstanbul’da

Taiwan Tech Day 2023’te Tayvan’ın sürdürülebilir kalkınma için akıllı çözümler üreten firmaları, sektörlerinde öncü Türk firmaları ile bir araya geldiler.

26 Mayıs 16:42

Tayvan’ın EV ve Akıllı Şehir Endüstrisi’nde öncü kuruluşları sürdürülebilir kalkınma için İstanbul’da

TAYVAN TEKNOLOJİ LİDERLERİ İSTANBUL’DA TOPLANDI

Taiwan Tech Day 2023’te Tayvan’ın sürdürülebilir kalkınma için akıllı çözümler üreten firmaları, sektörlerinde öncü Türk firmaları ile bir araya geldiler. Tayvan’ın EV (Elektrikli araçlar) ve Akıllı Şehir Endüstrisi’nde lider kuruluşları Foxconn, Master Transportation, Zerova Technologies, Advantech, Chunghua Telecom, Merit Lilin ve Taichung Veterans General Hospital Taiwan Tech Day 2023’de sektörlerinde öncü Türk firmaları ile işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdiler.  

Düzenlenen etkinliğe Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Felix Chiu, Taipei Ekonomi ve Kültür MisyonuTemsilcisi Volkan Chih-Yang Huang, Tayvan Ekonomi ve Kültür Misyonu Ekonomik Bölüm Direktörü Charles Tseng, İstanbul TayvanTicaret Merkezi Direktörü Tony Fan, DEİK Türkiye – Tayvan İşKonseyi Başkanı Necmettin Uzun, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı ve Yurtdışı Faaliyetler Daire Başkanı Furkan Karayaka başta olmak üzere TürkveTayvanlı yöneticiler ve sector temsilcileri katıldı.

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı FelixCiu “Tayvan, uzun süredir Asya'da bir araştırma ve yenilik merkezi konumunda bulunuyor. Tayvan ve Türkiye'nin birlikte çalışabileceği çok şey var. Türkiye, akıllı şehir, akıllı ulaşım ve akıllı sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yaptığı yatırımları artırarak ülkeyi dünyanın ilk on ekonomisinden biri haline getirmeyi hedefliyor. Tayvan, 233 ülke ve bölgedeki endüstrilerde vazgeçilmez bir tedarik zinciri ortağı ve aynı zamanda güçlü üretim güçlerine sahip. Tayvan'ın bu sektörlerde başarıları kanıtlanmış firmaları ile Türkiye'nin daha sürdürülebilir bir çevre geliştirme hedefini gerçekten destekleyebileceğine inanıyorum.” dedi. 

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi VolkanChih-YangHuang yaptığı konuşmada, “Tayvan'ın küçük bir ada olduğunu biliyor olabilirsiniz ancak geçen yıl GSYİH'sı yüzde 2,45 büyüyerek 828,65 milyar USD’a ulaştı ve dünyada 21. sırada yer aldı. Tayvan'ın ihracatı 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 7,4 artarak 479,5 milyar USD’a buldu. Bu arada ithalat, bir önceki yıla göre yüzde 11,9 artışla 427,6 milyar olarak gerçekleşti. 907 milyar USD'lık toplam hacmi ile dünyada 17. sırada yer almaktadır.Tayvan ile Türkiye arasındaki ticaret son yıllarda giderek büyümektedir. Geçen yıl Tayvan ile Türkiye arasındaki toplam mal ve hizmet ticaret hacmi yüzde 11,49 artarak yaklaşık 2 milyar ABD doları oldu. Makine, taşıt ve oto parçaları önemli kalemler tabii ki Çin üzerinden re-export ve extrepot ticaretini de sayarsak hacim çok daha fazla. Ancak, ikimiz de GSYİH'sı yaklaşık 850 milyar USD olan büyük ekonomiler olduğumuz için ticaretimiz gerçekten çok küçük ve büyük ölçüde teşvik edilmesi gerekiyor.” dedi.

Günümüzde ülkelerin gelişmişliğinin yüksek teknoloji üretimi ve teknolojiye patent alarak pazarlaması ile değerlendirildiğini belirten DEİK Tayvan-Türkiye İş Geliştirme Konseyi Başkanı Necmettin Uzun konuşmasını“Bu kapsamda karşımıza çıkan en önemli ülkelerden biri de Tayvan’dır. 23,2 milyonluk nüfuslu modern Tayvan, yüksek sanayileşme, kentleşme ve eğitim düzeyiyle dünyanın en gelişmiş bölgelerinden biridir. Bilgisayardan akıllı telefonlara, uçaklardan elektrikli araçlara kadar birçok aygıt ve teknoloji temelini oluşturan mikroçiplerin 3’te 2’sinden fazlasını üretenTayvan, dünya ekonomisi açısından hayati bir işlevi üstlenmektedir. Bu veriler dikkate alındığında Tayvan’ın akıllı endüstriler alanında dünya ekonomisindeki değeri ortadadır.” Diyerek sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı ve Yurtdışı Faaliyetler Daire Başkanı Furkan Karayaka,“Türkiye’de 550 den fazla şirket teknoloji geliştirme merkezlerinde faaliyet göstermektedir. Yatırımcı ofisi olarak bizim için en önemli olan sürdürülebilirlik ve yatrırımların doğa dostu olarak kalması. Elektrikli araç yatırım sektörü bizim için çok önemli. 2023 den itibaren Türkiye kendi yerli elektrikli aracı olanTOGG’u üretmeye başladı. Tayvanlı iş ortaklarımızın bize sunabileceği oldukça fazla yenilikçi faaliyetleri olduğunu gördük. Şuan 23 Tayvanlı şirket ile iş birliği yapıyoruz. Tayvan’dan daha çok şirketinTürkiye’ye arge, ihracat ve yatırım için gelmesini, işbirliğimizi geliştirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

Dünya çapında hızla büyüyen EV ve Akıllı Şehirler Endüstrileri’nde önemli bir yeri olan Tayvan’da, 2020 yılında 3,3 milyar USD olan elektrikli araç endüstrisinin üretim değerinin 2025 yılına kadar 7,9 milyar USD’a ulaşması bekleniyor. Tayvanlı şirketler, gerek otomotiv parça tedariği gerek üretim açısından dünya EV endüstrisine önemli katkılar sağlıyor. 

Gelişmiş teknolojiler, data analiz yöntemleri ve diğer yenilikçi çözümlerden yararlanarak yaşam kalitesini artırmak, sürdürülebilirliği geliştirmek ve kent yaşamında veirmliliği artırmayı hedefleyen AkıllıŞehir Endüstrisi Tayvan’da öne çıkan sektörlerden biri ve hem devlet hem özel sektörün girişimciliği ve işbirliği ile yönlendiriliyor. 

Tayvan Teknoloji Günü’nde yer alacak olan, dünyanın en büyük EMS şirketi, Apple ürünlerininde ana montajcısı Foxconn, Stellantis ve FiskerAutomotive’in de aralarında bulunduğu pek çok otomotiv üreticisi ile elektrikli araçlar geliştiriyor; yeni nesil iletişim ve akıllı şehir alanlarında da liderliğini sürdürüyor.

Master Transportation, otobüsleri yüzde 20 SOC’den yüzde 80’e kadar 15 dakikada şarj edebilen kendi “Hızlı Şarj Teknolojisi”ne sahip bir e-otobüs üreticisidir. Master Transportation e-otobüs üretmesinin yanı sıra, küresel ortaklarına kendi ülkelerinde farklı düzeyde e-otobüs üretim ve montaj planları geliştirmelerine katkı sağlıyor.

EV şarj ekipmanı ve malzemeleri üreticisi Zerova evler için kompakt AC şarj cihazlarından işletmeler için ultra hızlı DC şarj istasyonlarına ve medya görüntüleme işlevlerine sahip büyük ekran şarj cihazlarına ve EV şarj alt yapısı için ölçeklenebilir merkezlere kadar çeşitli şarj uygulamaları üretiyor. Dünya çapında 30.000'den fazla şarj portu kuran Zerova, Avrupa, Amerika ve Asya’da otomobil üreticilerine ve enerji şirketlerine hizmet veriyor.

IoT akıllı sistemler ve tümleşik platformlar konularında küresel bir lider olan Advantech, büyük veri ve yapay zeka trendlerini iş ortaklarıyla birlikte sanayiyi hızlandıracak iş ekosistemlerine dönüştürüyor.

Tayvan'ın en büyük entegre telekomünikasyon hizmet sağlayıcısı olan Chunghua Telecom, sabit, mobil iletişim, geniş bant ve internet hizmetlerinin yanı sıra yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik, bulut ve IDC alanlarında kurumsal müşterilere BİT ve Akıllı Şehir çözüm ve hizmetleri sağlıyor.

IP video gözetim endüstrisinde dünyanın önde gelen üreticileri arasında yeralan LILIN geniş ağ gözetim çözümleri tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanması konularında lider.

Tayvan’ın önemli tıp merkezlerinden Taichung Veteran's General Hospital, hastalar için en kesin, gelişmiş ve kapsamlı çözümü sağlayan spinal ve atroplasti cerrahisinde uzmanlığı ile biliniyor. Hastane, 2022 yılında“Dünya’nın En İyi 300 Akıllı Hastanesi” sıralamasına girdi; Tayvan, Hong Kong ve Çin’den bu listeye giren tek hastane oldu. 

Taiwan Tech Day 2023, Tayvan Dış Ticaret Bürosu ve Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından düzenlendi.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV