TÜROB Üyeleri Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel’de buluştu

TÜROB Geleneksel aylık buluşmasının konuğu Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman oldu

29 Mart 18:18


Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Kemal ÖZYİĞİT yaptı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman başta olmak üzere tüm konuklara hoşgeldin diyerek konuşmayı  TÜROB Başkanı Timur Bayındır’a bıraktı.


TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin Şubat 2018 otel doluluklarının, yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıkladı. Avrupa ülkeleri arasında dolulukta en yüksek artış oranını Türkiye’nin elde ettiğini kaydeden Bayındır,  “İyimser beklentilerimizin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu. Bayındır, İstanbul’un turizmde özel olarak ele alınması gerektiği görüşünü yineleyerek, “İstanbul kazanırsa Türkiye kazanır” dedi.


Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin Şubat 2018 otel doluluklarının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıkladı. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) bugün Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın da katıldığı ‘Aylık Geleneksel Yemeği’nde konuşan Başkan Bayındır, “Avrupa ülkeleri arasında, Şubat ayında doluluk oranlarında en yüksek artış oranını Türkiye elde etti” dedi. 2018 yılına umutlu başladıklarını hatırlatan Bayındır, “2018 yılının ilk 3 ayını geride bıraktık. 2018, geçen 2 yıla göre daha iyimser beklentilerle başladığımız bir yıl oldu. İlk 3 aylık gerçekleşmelere baktığımızda da bu beklentilerin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu. 


Fiyatlar yavaş seyirde 

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, dünya çapında veri ve analiz şirketi STR'nin TÜROB için hazırladığı ‘Şubat 2018 Ülke Performans Raporu’nda yer alan verilerle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin Şubat 2018’de ADR, yani Average Daily Rate olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 1.9 artışla 57.4 Euro’ya yükseldi. RevPar olarak adlandırılan toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler ise yüzde 25.9 artışla 35.9 Euro’ya çıktı. İstanbul’un Şubat 2017’de yüzde 48.2 olan doluluk oranı, Şubat 2018'de yüzde 35.1 artarak yüzde 65.1 olarak ölçüldü. Avrupa’da doluluklarda en yüksek artışı yaşayan destinasyon İstanbul oldu. Şubat 2018’de İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedeli 68.7 Euro ile 2017'ye göre yüzde 3.3 arttı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) ise geçen yıla oranla yüzde 39.6 artış yaşandı ve 44.7 Euro olarak ölçüldü.”


Avrupa’dan geri dönüş sürüyor 

“Hükümet tarafından kruvaziyer, turist geriren uçaklara verilen yakıt desteği gibi teşviklerin de, umutla başladığımız 2018 yılına pozitif yönde katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyoruz” diyen Bayındır, şunları söyledi: “Bu gelişmeler ışığında 2018 yılına ilişkin umutlarımızın devam ettiğini söyleyebilirim. Katıldığımız bütün büyük fuarlarda Türkiye olarak aldığımız sonuçlar da bu umutlarımızın artmasını sağlıyor. Londra, Berlin, Moskova, Tahran, Utrecht, Madrid… Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren hemen hemen tüm uluslararası fuarlarda olumlu sonuçlar aldık. Özellikle son iki yıldır gerileme yaşayan Türkiye’nin ana turizm pazarları niteliğindeki Avrupa’dan geri dönüş başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”


İstanbul kazanırsa Türkiye kazanır

İstanbul’a tanıtımlarda özel bir önem verilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Bayındır, “Türkiye’nin marka şehri İstanbul’a gerek tanıtımlarda gerekse teşvik uygulamalarında özel bir önem verilmesi gerektiğini yine tekrarlıyorum. Zira İstanbul, turizmde kazanırsa bütün Türkiye kazanır. İstanbul bir çok şehir için bağlantı noktasıdır. İstanbul bir merkezdir. Herkes İstanbul’a gelir ve buradan başka yerlere geçer. Sözgelimi İstanbul çalışamıyorsa Kapadokya’nın çalışma şansı sıfırdır. Kongre turizminin yeniden canlandırılması için gereken uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir. Fiyatlarımızın yeniden istediğimiz düzeylere gelmesinde en etkili gelişme kongre turizmi olacaktır. İstanbul otellerinde doluluklarda yükseliş başlamasına rağmen iş, toplantı ve kongre turizmi trafiğinde henüz yükseliş olmaması nedeniyle fiyat artışının önü açılamıyor. Fiyatların artışını sağlayacak en önemli etken kongre ve toplantı turizminin yeniden canlanması olur” değerlendirmesini yaptı. 


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “2018 KOŞMA ZAMANIDIR”.

Timur bayındır ile ne zaman geliyorsun dediğinde, bugün yarın diyorduk yılan hikayesine dönmüştü. Bugün buluşmamız gerçekleşmiş oldu. Buluşmalarımız Turizm şuarası ile kalmasın bizler sizlerle aynı gemideyiz. Ne olacak bu turizmin hali düşüncelerinizi dinlemek istiyoruz. Türkiye Dünya’nın en büyük açık hava Müzesidir. Türkiye en büyük turizm ülkesidir. Türk turizmi laf kalabalığına bakan değil gerçekçi yaklaşansınız. Türk turizmi sessiz devrim geliştirdi. Dünyada gelen turist sayısında 6. büyük turizm ülkesiyiz, Gelir seviyesinde 12. Sıradayız.  Bakın Churchill’in bir sözü var. Karamsar insan eline geçen fırsatları zora sokar, iyimser insan ise her zorluktan bir fırsat yaratır. Türk turizminin yapısal zorluklarını biliyoruz.Her dahil sisteminden turizmin 12 aya yayılamamasını güneş, kum, deniz üçgenine sıkışması, Yayla Turizmi, Kültür, Tarih, Gastro  dahil olmak üzere probleme hakimiz.


Pazarı çeşitlendirmemiz gerekeyor. Biz alternatif Pazar bulalım derken yanlış anlaşılıyor. Avrupa pazarı olmazsa olmaz bir pazardır. Cumhuriyetimizin 100’ncu yılında 50 milyon Turist 50milyar dolar gelir elde edemeyiz. Avrupa pazarı olmadan biz koyduğumuz hedeflere ulaştıramayız. Ürünümüzü çeşitlendirmemiz gerekeyor . Dünya ülkeleri bize rakip olamaz bizde olanlar onlarda yok. Biz Dünyanın açık hava müzesiyiz.Türk turizmcini en büyük yanı  Dinamizim,Cesareti ve Girişimciliğini önemli buluyorum. Tanıtım markalaşma ve yeni hedefler koymalıyız dedi.


TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Tarhan ve Bora Çakar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile kısa bir süre gündem üzerine konuştu.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Marmara Skal geçmiş dönem Başkanı Murat Yumak, Marmara Skal yeni dönem Başkanı Mert Okan Laleli Otelciler Platformu Başkanı  Tarkan Akyüz ile selamlaştı. Ayak üstü bilgi alışverişinde bulunan  Yayman diğer konuklarla  selamlaştıktan sonra TÜROB Başkanı Timur Bayındır'ın masasına geçti.

TÜROB Başkanı Timur Bayındır Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel Genel Müdürü Zafer Canbaz'a hediyesini taktim etti. 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve TÜROB Başkanı Timur Bayındır Hyatt Centric Levent İstanbul Hotel mutfak ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.TAV