TÜRSAB ve TBV Turizmde Diğital İşbirliği Yapacak

TÜRSAB VE Türkiye Bilişim Vakfı Turizmde Dijitalleşme Konusunda İş Birliği Alanlarını Görüştü

26 Nisan 20:38

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Faruk Eczacıbaşı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile turizmde dijital dönüşümün gerçekleştirilebilmesi için olası iş birliği alanlarını görüştü. Eczacıbaşı’nın yanı sıra TBV Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Çağdaş Ergin, Projeler Koordinatörü Seda Çakmak, TÜBİSAD Başkanı ve TBV Yönetim kurulu Üyesi Kübra Erman Karaca, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Başkanı ve aynı zamanda TBV Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav ile TBV Yönetim Kurulu Üyesi Barış Özistek ve TÜRSAB Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel de gerçekleştirilen toplantıda yer aldı. Diğer ülkelerin dijitalleşmelerinin de konuşulduğu toplantıda turizmde big data kullanımından, mobil ödeme sistemlerine kadar birçok konuya değinildi. Türk turizmine ve turizm vasıtasıyla gayri safi milli hasılaya destek olabilecek projelerin hayata geçirilebilmesi adına muhtemel iş birliği alanlarında fikir alışverişinde bulunuldu.

Dijitalleşen dünyada hem ülke turizmine hem de seyahat acentalarına fayda sağlayabilecek projelerin konuşulduğu toplantıda TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye’deki turizm sektörünün gerekli dijital atılımlar ile hem turist sayısını arttırabileceğini hem de kişi başı harcanan miktarın arttırılabileceğine vurgu yaptı.Özellikle paylaşım ekonomisi ekosisteminin gün geçtikçe daha önemli hale geldiğini vurgulayan Eczacıbaşı, Türkiye’de de özellikle turizm alanında paylaşım ekonomisinin gün geçtikçe değer kazandığını ve bu konuda bir geliştirme yapılabileceğine dikkat çekti. TÜRSAB ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın ortaklaşa bir çalışma grubu oluşturarak, diğer paydaşların da dahil edilip, Türk turizmine katkı sağlayacak iş birliği alanlarının görüşüldüğü toplantı karşılıklı iyi niyet mesajları ile sona erdi.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV