Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin ilk buluşması Kahramanmaraş’ta yapıldı.

Perakende ve e-Ticaret Sektöründen Deprem Bölgesine Tam Destek GüvenilirÜrünPlatformu ve TBMM Tarım ve Orman Komisyonu tarafından hayata geçirilen Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin ilk buluşması Kahramanmaraş’ta yapıldı.

23 Kasım 08:58

Perakende ve e-Ticaret Sektöründen Deprem Bölgesine Tam Destek GüvenilirÜrünPlatformu ve TBMM Tarım ve Orman Komisyonu tarafından hayata geçirilen Üreten Yöre Üreten Türkiye projesinin ilk buluşması Kahramanmaraş’ta yapıldı. Deprem bölgesindeki tarımsal ve yöresel ürün üreticilerini alıcılar ile bir araya getirmek amacıyla düzenlenen programına perakende ve e-ticaret sektöründen tam destek geldi.

GüvenilirÜrünPlatformu tarafından TBMM Tarım ve Orman Komisyonu desteği ile hayata geçirilen ÜretenYöre Üreten Türkiye projesinin Ekim ayında yapılan protokolüne birçok isim ve kurum destek vererek imza atmıştı. Depremden etkilenen illerdeki üreticilerin ulusal ve uluslararası pazarda tanıtılması ve ekonomiye kazandırılması amacıyla başlatılan proje ile 3000 üreticiyi potansiyel alıcılar ile buluşturmak planlanıyor.

Projenin ilk toplantısı depremin olduğu il Kahramanmaraşta yapıldı. Çevre illerden de gelen 85’e yakın üreticinin stand açtığı etkinlikte perakende ve e-ticaret sektörünün önemli kurumları üreticilerle buluştu. Standları tektek gezerek üreticilerle görüşen kurum yetkililerinin ilgisi bölgeye yüksek moral oldu.

Kahramanmaraş Expo’da düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan TBMM Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci bölgenin eski günlerine dönmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü, bölgenin deprem üssü değil üretim üssü olacağını ifade ederek şunları söyledi ‘’ Biz Kahramanmaraş olarak depremle adımızın anılmasını istemezdik. Ancak deprem üssü olarak geçti. Bu şehrin insanları üretmeyi ibadet aşkıyla yapar ve var olan kaynakları en etkin şekliyle kullanır. Bugün gelen alım heyeti içinde Kahramanmaraşın ürettiklerine talip olacak dostlarımız var. Acılar paylaşıldıkça azalır. Bugünkü toplantıyı taziye ziyareti olarak görüyor ve Güvenilir Ürün Platformu ve tüm alım heyetine şükranlarımı sunuyorum. Biz deprem üssü olarak anılsakta büyük bir çabayla üretim üssü olmak için çalışıyoruz’’ diye konuştu.

Hepsiburada, Shopsa, Getir, Migros, BİM, A101, CarrefourSA, Özen Grup ve Perder gibi kuruluşların satın alma konusunda üst düzey yöneticileri ile Gıda Perakendecileri Derneği üyeleri ve yetkilileri ile Unilever Food Solutions gibi büyük gıda firmalarının uzmanları ve alım heyetleri, çoğunluğu kadın kooperatiflerinin görücüye çıkardığı ürünleri titizlikle inceledi ve görüşmeleryaptı.

Bölgede ses getiren ve moral olan etkinliklerin, depremden etkilenen diğer illerde de yapılması planlanıyor.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV