Vali Fidan: “Turizm Master Planı yeni bir vizyon açacak”

Kapadokya Alan Başkanlığı’nın öncülüğünde hazırlatılacak olan “Nevşehir İli Turizm Master Planı Protokolü” bugün Nevşehir Valisi Ali Fidan ve Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz’ün katıldığı törenle imzalandı.

12 Mayıs 15:24

NEVŞEHİR TURİZM MASTER PLANI’NA KAVUŞUYOR

KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞI VE VALİLİK ARASINDA NEVŞEHİR İLİ TURİZM MASTER PLANI PROTOKOLÜ İMZALANDI

Turizmin gözbebeği Kapadokya’da turizmin çeşitlendirilmesi ve bölgenin uluslararası alanda tanıtımının arttırılması amacıyla Kapadokya Alan Başkanlığı’nın öncülüğünde hazırlatılacak olan “Nevşehir İli Turizm Master Planı Protokolü” bugün Nevşehir Valisi Ali Fidan ve Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz’ün katıldığı törenle imzalandı.

Nevşehir Vilayetler Evi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Nevşehir Valisi Ali Fidan, “Bugün ilimiz için güzel bir çalışma için, önemli sonuçlar alınacak bir çalışma için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığımız öncülüğünde Valiliğimiz ve Alan Başkanlığımız iş birliğinde Kapadokya Üniversitemiz tarafından hazırlanacak Nevşehir Turizm Master Planı’nın ilimiz, ülkemiz ve vatandaşlarımız için turizm sektörümüz için hayırlı olmasını hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum” dedi. 

Vali Fidan: “Turizm Master Planı yeni bir vizyon açacak”

Kapadokya’nın önemli bir turizm destinasyonu olduğunun altını çizen Vali Fidan, “Bütün paydaşlarımızla, kamu sektörümüz, üniversitemiz, turizm alanında çalışan STK’lar ve sektör el birliğiyle ilimiz turizmini daha da geliştirmek, daha iyi tanıtmak, turizmden elde ettiğimiz geliri daha da yükseltmek için gayretli bir çabanın içerisindeyiz. Ancak bu değerli çabanın ortak hedeflere yönelik planlı ve eşgüdümlü bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç var. Bu da ehil ve liyakatli kadrolar tarafından bilimsel metotlarla hazırlanmış, ilimiz turizmini daha da yukarıya taşıyacak, ilimiz turizmine yeni projeksiyonlar açacak bir master planla mümkün. Hazırlanacak Turizm Master Planı, ilimiz turizminin farklı yönleriyle farklı vizyon projelerle daha da gelişmesi adına önemli bir adımı teşkil ediyor. Ben inanıyorum kiplan hazırlandıktan sonra ortaya konacak hedefler, projeler, çizilecek yeni vizyon, ilimiz turizminin daha da gelişmesine katkı sağlayacak. İlimizde kalış sürelerinin uzadığı, turizmden daha çok gelir elde edildiği, ilimizin her bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımızın turizmden faydalandığı, yerel kaynakların etkin bir şekilde kullanıldığı, sürdürülebilir rekabetçi bir şekilde kullanıldığı bir turizm aşamasına geçmiş olacağız. Bu çalışma tamamlandıktan sonra ilimizin turizmi yeni bir boyuta daha birüst seviyeye çıkmış olacaktır” diye konuştu.

Alan Başkanı İnceciköz: “Nevşehir tarihinde ilk kez Turizm Master Planı hazırlanıyor”

Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz de Nevşehir tarihinde ilk kez bir Turizm Master Planı hazırlandığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Nevşehir Valiliğimiz ve Kapadokya Alan Başkanlığımız ortaklığıyla tarihinde ilk kez bu güzide coğrafyanın “Turizm Master Planı” çalışmaları için ortak bir protokole imza atacağız. Biliyorsunuz bölgemiz turizm şehri, ana sektörlerinden bir tanesi turizm, turizm faaliyetlerinin çeşitliliğini artırmak üzere, planlı ve sistemli bir biçimde bugüne kadar keşfedilmemiş birçok noktasını tekrar keşfedilebilir hale getirmek üzere bir plan çalışması yapıyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Bakanımızın himayelerinde birçok ilde turizmi Anadolu coğrafyasına yaymak, 2028 turizm hedeflerine ulaşabilmek için oldukça önemli çalışmalar yapıyoruz. Şimdi bugün Kapadokya’da bu çalışmaların en önemlilerinden bir tanesindeyiz.”

Kapadokya Üniversitesi’nin daha önce birçok kentte Turizm Master Planı hazırladığına değinen İnceciköz,“Bu konuda oldukça tecrübeliler. İnşallah bu Turizm Master Planı sonrasında ilimizdeki turizm planlamasını yaptıktan sonra bugüne kadar ortaya çıkarılmamış, henüz keşfedilmemiş birçok önemli unsuru da fark edilecek hale getirmeyi hedefliyoruz. Bölgemiz UNESCO Miras Listesi’nde. Tabii ki bütün bunlar yapılırken doğal ve kültürel değerleri korumak ve bunları gelecek kuşaklara aktarmak bizim en önemlişartlarımızdan bir tanesi. Katılımlarından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah Nevşehir Turizm Master Planı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. 

Rektör Prof. Dr. Karasar: “Tüm kurumlar arasında eşgüdüm sağlanacak”

Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali KarasariseTurizm Master Planı’nın kamu ve özel sektör arasında bir eşgüdüm olduğunu ifade eti. Makro bir plan hazırlanacağını belirten Karasar,  şöyle konuştu:

“Turizm gelirinde aldığımız payı artırmaya odaklı bir çalışma ve daha da önemlisi Kapadokya gibi son 40-50 yıldır turizmin kendi kendine yeşerdiği dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olan bir bölgenin aslında istatistiklerini iyi tutması, gelirlerini iyi hesaplaması, ileriye dönük olarak kendine yeni hedefler koyabilmesi, turizm türleri arasında eşgüdüm sağlaması, bazı turizm türlerinin ön plana geçerek diğer turizm gelirlerini gölgelemesinin önüne geçilmesi gibi konular var. Bu gelir hedefi tabii ki turist sayısıyla alakalı ama turistin kalış süresiyle, turistin bölgeye bırakmış olduğu katma değerle de çok alakalı. Bugün ülkemiz 60 milyar dolar hedefine yürüyor. 54-57 milyar dolar arası bir geliri var. Kapadokya’nın Türkiye’nin bu büyük turizm gelirinden almış olduğu bir pay var. Henüz turizm master planımız olmadığı için bunun tam hesaplamasını yapamıyoruz. Kabaca bir tahmin yaparsak 3 milyar dolarlık bir turizm geliri var bölgemizin. Sıcak hava balonlarının bölgeye 150 milyon dolar civarında bir katkısı var. Ama dünyadaki farkındalığına katkısı çok daha fazla. Onu parayla da ölçmek çok mümkün değil zaten. Turizmde en önemli konulardan biri sürdürülebilirlik. Kapadokya turizminin, krizlerden etkilenmeden sürekliliğini sağlamak. Bu sürdürülebilirlik anlayışıyla kaynaklarımızın iyi kullanılması lazım. Yerel istihdama ve turizm gelirlerinin mümkün olduğunca yerelde kalmasına öncelik verilmesi, gastronomide yerel kaynakların kullanılmasına öncelik verilmesi, yerel değerlerimizin öne çıkarılması, bu gelirin daha çok artırılmasına sebep olacaktır. O yüzden ben Sayın Valimize ve Sayın Alan Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kapadokya’nın daha önce Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kapadokya Üniversitesi iş birliği tarafından hazırlanmış bir turizm yol haritası var. Bu yol haritamız daha da gelişecek ve bir master plan haline dönüşecek. İlk defa büyük şehir olmayan ama Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Kapadokya şimdiye kadarkitüm turizm birikimini bir master planla eşgüdüm içine sokacak. Bu önümüzdeki yıllarda Kapadokya’nın turizmden aldığı gelirine ve uluslararası tanınırlığına çok katkı sunacağına inanıyorum.”

Karasar, turizm master planı sürecinin 3-6 ay arasında değişeceğini ve yaklaşık 24 kişilik bir ekibin çalışacağını da sözlerine ekledi.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV