Ve Bir Kadın Bir Kasaba Kurdu

25 yıl matematik öğretmenliği yapan İksir Sema Aydın'ın en büyük hayaliydi doğup büyüdüğü topraklarda bir yaşam kasabası kurmak.

7 Ocak 23:29

İdeallerinin peşinden yılmadan koşan girişimci kadın, hayallerini gerçeğe dönüştürerek (KAGİDER) Kadın Girişimciler Derneği'nden de 1.lik ödülü aldı.

Babasının memuriyetinden dolayı Kastamonu Daday'dan uzak bir yaşam süren İksir Hanım, doğduğu yerle bağını yaşamı boyunca hiç koparmadı ve iki kızının da desteğiyle birlikte 1926 yılında inşaa edilmiş tarihi bir konağı restore ederek çocukluk hayallerini gerçeğe dönüştürme ve doğduğu yere vefasını ödeme imkanı buldu. İksir Hanım'ın, Daday'dan ayrı geçirdiği yılların özlemi, Kastamonu'nun bereketli toprakları ve eşsiz doğasının tam ortasında konumlandırdığı Tatil ve Yaşam Kasabası İksir Resort Town'a dönüştü.

Kastamonu'nun köklü yöresel kültürünü, doğasını, özgün mimarisini, gastronomisini örneklerle misafirlerine sunmak, spa, spor ve el becerileri aktiviteleri ile bir deneyim kasabası oluşturmak isteyen İksir Hanım, el değmemiş doğanın ve uzun yıllara dayanan kültürün Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden gelen turistlere tanıtılması ve yaşatılması amacıyla yola çıktı.

İksir Hanım Konağı ile başlayan girişim toplamda 60 oda kapasitesine sahip, 65.000 m2 üzerine kurulmuş bir kasaba haline geldi. Ziyaretçilerin çiftlikte yetiştirilen katkısız ve doğal ürünleri tatmaları, çevreye yapacağı doğa safarileri, hayvanlarla tanışmaları ve ormanın bilinmezlerini keşfetmeleri İksir Hanım'ın hayallerinin çıkış noktası oldu. Samanlığın dahi ince dokunuşlarla bir restoran haline getirildiği İksir Resort Town, yöresel lezzetlerin sergilendiği, kullanılan tüm ürünlerin İksir Hanım Çiftliği'nde yetiştiği, misafirlerin hem doğa hem spor anlamında yeni deneyimler ile tanışacağı bir Tatil ve Yaşam Kasabası haline geldi.

Bir çocukluk hayali ile başlayan ve bir başarı hikayesine dönüşen girişimi ile İksir Hanım; Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle düzenlenen yarışmada Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Ödülü'nü aldı.

Bu dev yaşam kasabasının içinde İksir Hanım Konağı, Ceviztepe Evleri, Göktepe Evleri, Samanlık evleri, Soğucaova Dağ Evi ve Gölet Evi olmak üzere özenle ve tarihi dokunuşlarla dekore edilmiş 6 ayrı bölümde konaklama hizmeti veriliyor.

Sanata ve spora düşkünlüğüyle tanınan girişimcinin olmazsa olmazları da var elbet. Kurduğu kasabaya bunları da ekleyerek Türkiye'de bir çok kez ilklere imza atan İksir Sema Aydın, Türkiye'nin en büyük binicilik tesisini içinde barındıran İksir Resort Town Yaşam Kasabasında, at biniciliğinden motor sporlarına, el sanatları ve hobi alanlarından mantar çiftliğine, yoga festival alanından doğa safari turlarına, eğlence alanlarından kütüphaneye, açık kapalı yüzme havuzlarından dev satranç alanına kadar her şeyi incelikle düşünen İksir Sema Aydın kasaba kuran kadın olarak ilklere imza attı.

Tüm bunlarla da yetinmeyen girişimci, meyve bahçeleri, sebze yetiştiriciliği, mantar çiftliği ve adı bile unutulmaya yüz tutmuş meşhur siyez bulguru yetiştiriciliği ile İksir Hanım Çiftliği'ni de kasabasına ekleyerek bir ilke daha imza attı.


TAV