Yeni Havalimanı’nın çatı montajına başlandı

İstanbul Yeni Havalimanı’nda inşaat çalışmaları son hızla devam ediyor. Yaklaşık 11 bin işçinin çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı çatı montajının ilk bölümüne başlandı.

8 Ocak 14:10

Uzay Kafes modelinde tasarlanan çatı montajının ilk yerleştirme çalışmaları kamera görüntüleriyle İGA'nın sosyal medya hesapları üzerinden de kamuoyu ile paylaşıldı.

İGA, İstanbul Yeni Havalimanı'nın terminal iskelelerinin uzay kafes modelindeki çatı montajının ilk bölümüne başlandı. Bittiğinde dünyanın ‘sıfırdan yapılan' en büyük havalimanı unvanına sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın terminal binasına yönelik çalışmalar son hızla devam ediyor. Terminal binası iskelesi (pier) çatısı hariç 145 bin metrekare alana sahip iskele bölümü uzay kafes çatı alanı olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda 5 bin metrekarelik alana çatı montajı yapılacak. Devam eden çatı montajının yaklaşık bin metrekaresinin tamamlandığı bildirildi.

İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, çatının proje açısından önemli bir adım olduğunu belirtti. Akçayoğlu konuya ilişkin şunları söyledi: "İstanbul Yeni Havalimanı terminal iskesi çatı modülünün yerleştirilmesi projemiz için önemli bir eşik. Yerli üreticilerin ve mühendislerinin katkısı ile gerçekleştirilen bu çatı montajında olduğu gibi İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının tüm diğer aşamaları son derece hızlı ve başarılı bir şekilde yürütülüyor. Devam eden imalat ve montaj işleri de tamamen program dâhilinde sürüyor."

İstanbul Yeni Havalimanı'nın tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350'den fazla destinasyona uçuş hizmeti verecek. İstanbul Yeni Havalimanı ayrıca 150'den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak.


TAV