Yeşim Tekin, Gıda Mühendisliği öğrencilerine çikolata yapımının inceliklerini anlattı

Geleneksel çikolata deyince ilk akla gelen markalardan olan Sial Çikolata’nın kurucusu Yeşim Tekin, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencilerine çikolata yapımının inceliklerini anlattı

15 Kasım 23:10

GIDA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ GELENEKSEL ÇİKOLATA YAPIMININ PÜF NOKTALARINI ÖĞRENDİ

Geleneksel çikolata deyince ilk akla gelen markalardan olan Sial Çikolata’nın kurucusu Yeşim Tekin, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencilerine çikolata yapımının inceliklerini anlattı

Geçtiğimiz yıl Ankara’da faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede geleneksel çikolata ve şekerlemede önemli bir marka haline gelen Sial Çikolata’nın kurucusu Gıda Mühendisi Yeşim Tekin, 60 kişiden oluşan Hacettepe Üniversitesi Gıda Topluluğu’nu, Çayyolu’nda bulunan üretim merkezinde ağırladı.

Sektörde 20 yıla yakın zamandır faaliyet gösteren Yeşim Tekin, düzenlediği atölye çalışmasında öğrencilere çikolata yapım tekniklerini ve çikolata yaparken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Çikolata ve şekerlemelerin tüm aşamalarını öğrencilere gösteren Tekin, “Ben de Hacettepe Üniversitesi mezunu olduğum için aynı okuldan mezun olmaya hazırlanan meslektaşlarımızı tesisimizde ağırlamak benim için çok gurur verici... Burada arkadaşlarımızla birlikte ürünleri üretirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, sağlıklı üretim tekniklerini, hangi kriterlerde ham madde kullanıldığını ve sektörde karşılaşılabilecek sorunları anlatarak tecrübelerimizi paylaştık” diye konuştu.

Geleneksel çikolata ve şekerleme üretiminin birçok aşaması ve ince detayı olduğuna değinen Tekin, “Çikolata temperlemede hangi sıcaklıklara dikkat edilmesi gerektiğinden, çikolatanın hangi derecede beklemesi gerektiğine kadar birçok aşamayı katılımcı öğrencilerimizle paylaştık. Geleneksel çikolata yaparken söz konusu teknik detaylara uyulmazsa nasıl sonuçlarla karşılaşılacağını da uygulamalı olarak gösterdik. Herkes için çok faydalı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.


TAV